Flynn’in Türkiye lobi faaliyetleri, Alptekin ve Amsterdam ABD’li savcıların dosyasında

ABD federal savcıları, Michael Flynn ile ilintili ve Türkiye adına lobi faaliyeti yürüten şirketler ve şahıslar hakkında inceleme başlattı.
WSJ gazetesinin konuya hakim kaynaklarına dayandırdığı haberine göre savcılar Başkan Donald Trump’ın ilk ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in Türkiye adına yürüttüğü lobi faaliyetlerine ve bu bağlamda ilintili olduğu şirketlere ve şahıslara odaklandı.


WSJ kaynakları, son haftalarda Virginia’daki soruşturma kurulunun, Michael Flynn’in şahsi şirketinin, ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’i itibarsızlaştırma çabalarına yönelik daha fazla bilgi istediğini aktardı.

GÜLEN’İ İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABALARI İNCELEM ALTINDA

Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminden Fethullah Gülen’i sorumlu tutuyor. Darbe girişimi sonrası Gülen Cemaati taraftarlarına yönelik baskı ve açılan yüzlerce davada Erdoğan yönetimi cemaati darbe girişiminin tek sorumlusu görüyor. Ancak Gülen tüm suçlamaları reddederek, darbe girişiminde herhangi bir rolü olmadığını ve olamayacağını söylüyor.

Virginia’daki soruşturma kurulunun odaklandığı konulardan biri; Flynn’in şirketi, Flynn Intel Group’un, 77 yaşındaki Gülen’i itibarsızlaştırmak için çekimlerine başladıkları ancak bitiremedikleri bir video filmi.

SAVCILARIN FLYNN İLE TEMASI OLANLARI TAKİBE ALDI

Virginia Alexandria savcıları ayrıca, aralarında projeyi finanse eden Flynn’in eski iş ortaklarından Türk iş adamı Ekim Alptekin’in de olduğu bazı şahıslar hakkında özel bilgi talep etti.

Özel yetkili savcı Robert Mueller’in soruşturma ekibi bu hafta içinde ulusal güvenlik danışmanlığının 24’üncü günü istifa etmek zorunda kalan emekli asker Flynn’in soruşturmalarda “kayda değer yardımı olduğunu” duyurmuştu.

Mueller’in ekibi, Flynn’in “nitelikli işbirliği” karşılığında hapis cezası almamasını ve başka hukuki yaptırımlara maruz bırakılmamasını önermişti.

MUELLER, RUSYA SORUŞTURMASI, FLYNN VE TÜRKİYE LOBİ FAALİYETLERİ

Savcı Robert Mueller geçen sene Rusya’nın 2016 ABD seçimlerindeki dahlini soruşturmak üzere özel yetkiyle görevlendirilmişti. Mueller’in konuya ilişkin yürüttüğü soruşturmalara dahil olan ekiplerden Virginia’daki savcılar Michael Flynn’in Türkiye’ye yönelik lobi faaliyetlerini mercek altına almıştı.

FLYNN SUÇUNU KABUL EDİP İŞBİRLİĞİNE GİTTİ

Açılan dosyaların birinde Flynn, Türkiye ile yürüttüğü lobi faaliyetleri  ve Rusya ile ilgili diğer konularda yalan söylediğini kabul ederek suçunu itiraf etmiş ve savcılık ekibi ile işbirliğine gideceğini söylemişti.

Flynn, Trump’a seçim döneminde danışmanlık yaparken, şahsi şirketi Flynn Intel Group ve kendisine Türk hükümetinin 530 bin dolar para ödediğini kabul etmişti. Flynn, Adalet Bakanlığı’na Türkiye ile olan mali ilişkisini geçen yıla kadar deklere etmeyerek bu ilişkiyi gizli tutmuştu.

EKİM ALPTEKİN VE ŞİRKETİ SAVCILARIN DOSYASINDA

Ancak açılan dosyayla suçunu kabul eden Flynn, Gülen aleyhine yapılan projeyi Türkiye’nin istediğini ve Türk iş adamı Ekim Alptekin’in bu projeyi finanse ettiğini söylediğinde Alptekin iddiaları reddederek Türk hükümetinin ve kendisinin konuyla ilgisi olmadığını söylemişti.

WSJ, konuya ilişkin Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nin sorulara cevap vermediğini aktarıyor.

ALPTEKİN: İSRAİL FİRMASI ADINA DANIŞMANLIK YAPTIM

Federal savcılar şimdi Alptekin ve Hollanda merkezli şirketi Inovo BV hakkında detaylı bilgi peşinde. Dosyaya hakim kişiler, Alptekin’in  Inovo BV danışmanlık şirketini Flynn’e para aktarmak için kurduğunun anlaşıldığını söylüyor.

Alptekin adına konuşa bir sözcü ise bu iddiaları yalanlıyor. Alptekin, ABD Adalet Bakanlığı’ndaki başvuru dosyasında kendisinin Türkiye’ye doğalgaz ihraç etmek isteyen bir İsrail şirketini temsil ettiğini bu yüzden Flynn’i kiraladığını öne sürüyor.

İSRAİL ŞİRKETİ: ALPTEKİN İLE HİÇ BAĞIMIZ OLMADI

Virginia’daki soruşturma kurulu Alptekin’in “Ratio Oil Exploration” şirketini de yakın incelemeye almış durumda. Alptekin’in danışmanlık yaptığını öne sürdüğü İsrail şirketi ise Ekim Alptekin ve Inovo ile hiç bir ilişkileri olmadıklarını söylüyor.

FİLMDEN SORUMLU BİJAN KİAN DA SAVCILARIN LİSTESİNDE

WSJ kaynakları, federal savcıların ayrıca Flynn’in eski ortaklarından Bijan Kian’ı da yakın incelemeye aldıklarını aktarıyor. Kian, Gülen aleyhinde çekilen bitirilmemiş filmden sorumlu kişi.

AMSTERDAM GRUBU DA İNCELEME ALTINDA

Savcıların incelemeye aldığı bir başka şirket ise Amsterdam Grubu. Kanadalı avukat Robert Amsterdam, Türkiye için ABD’de Gülen’i itibarsızlaştırmak için çalışan bir isim. Bu faaliyetini açıkça dile getiren Amsterdam, Gülen’in küresel faaliyetlerini itibarsızlaştırmak için çabalayan Türk hükümeti adına çalıştığını kabul eden birisi.

Konuya ilişkin soruya cevap veren Amsterdam, tüm faaliyetlerini ABD hükümetine bildirdiğini ve Flynn ile hiç çalışmadığını söyledi.

Amsterdam, “Flynn ile hiç temasımız olmadı.” diye ekledi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ