Flynn itiraf etti: Yalan söyledim!

"Gülen aleyhineki yazı için Türkiye yetkilileri yönlendirdi"
Seçilme süreci boyunca ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibinden olan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn mahkemeye çıkarıldı. Gözler bir anda Zarrab davasının görüldüğü New York’tan Washington’a döndü. Trump Rusya ile ilişkilerine dair iddialar üzerinden yürütülen soruşturmada büyük bir darbe aldı. ‘FBI’a yalan söyleyerek suç işlediğini’ kabul eden Flynn’ın Türkiye ile ilişkilerinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

FLYNN DAVASINDA DA GÜNDEM TÜRKİYE VE TÜRK YÖNETİCİLER

Duruşmada şirketi aracılığıyla Flynn’in Türkiye için yaptığı lobi faaliyetlerine de değinildi.


BBC Türkçe’nin haberine göre Flynn’in The Hill adlı internet sitesinde Türkiye tarafından iadesi istenen Fethullah Gülen hakkında 8 Kasım 2016’da yazdığı bir yazı da gündeme geldi.

Flynn, duruşmada, bu yazıyı kendi inisiyatifiyle yazdığı yolundaki ifadesinin yalan olduğunu, Türkiye yetkililerinin bu konuda kendisini yönlendirdiğini söyledi.

‘Gülen’in iadesi’ meselesi

Flynn’in, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi için lobi şirketi üzerinden aldığı para karşılığında nüfuzunu kullanarak devreye girmeye çalıştığı da öne sürülmüştü.

Flynn, ABD’de Gülen’i itibarsızlaştırmak için Alptekin’le 530 bin dolar değerinde sözleşme yapmakla da suçlanıyor.

Flynn FBI ile yaptığı görüşmede, ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya ile iletişime geçmesi için kendisine talimat verdiğini itiraf ettiği bildirildi.

Eski ulusal güvenlik danışmanı, “soruşturmayı yürüten ekiple işbirliği yapmasının ailesi ve ABD çıkarına hizmet eden en iyi yol” olduğunu söyledi.

Emekli general Flynn’in, Rusya’nın eski Washington Büyükelçisi Kislyak ile 22 Aralık 2016’da BM Güvenlik Konseyi’nde bir karar oylaması ve 29 Aralık 2016’da ABD’nin Rusya’ya yaptırımları konularını görüşmesine rağmen bununla ilgili yalan söylediği ifade edildi. Kasım 2016 seçimini kazanan Trump başkanlık koltuğuna 20 Ocak’ta oturduğundan, ara dönemde ekibinin böyle görüşmeler yapma yetkisi bulunmadığı savunuluyor.

SADECE 24 GÜN GÖREVDE KALDI

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevi başlaması sonrası Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atadığı Michael Flynn, sadece 24 gün sonra istifa etmek zorunda kalmıştı.

ABD basını, daha önce de Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Flynn’in Türkiye ile bağlantısını yazdı. NBC televizyonu haberinde “Savcılık Zarrab’dan Türkiye hükümeti ile görevden alınan Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn
arasındaki bağlara dair bilgi talep edebilir” ifadesini de kullandı.

Haberde, “2016 ABD Başkanlık seçimlerini soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller’in Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak göreve başladıktan sonra Michael Flynn’in Fetullah Gülen’in kaçırılıp Türkiye’ye getirilmesi ile Zarrab davasının düşürülmesi için 15 milyon dolar alıp almadığı” konusunu soruşturduğu iddia etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ