Fırat'ın Doğusu komple YPG'nin

Fırat’ın doğusundaki bütün Suriye toprakları YPG'nin kontrolüne geçti.
YPG, Suriye’nin Deir Ez Zor vilayetinin doğusundaki tüm bölgeleri IŞİD’den aldığını açıkladı. Böylece Fırat nehrinin doğusunda kalan bütün Suriye toprakları YPG’nin kontrolüne geçmiş oldu.

Böylece Recep Tayyip Erdoğan'ın "Fırat'ın doğusuna geçemezler" sözü tamamen geçersiz duruma düştü. (Suriye’nin güneydoğusunu gösteren yukarıdaki haritada; Koyu pembe Suriye ordusu, gri IŞİD, sarı YPG, haki yeşil YPG’nin bugün aldığı toprakları gösteriyor.)

YPG operasyonu ABD önderliğindeki koalisyon ve Rusya ile koordinasyon halinde yaptıklarını bildirdi. Açıklamaya göre Rusya ve koalisyon YPG’ye hava, lojistik desteği verdi ve taktiksal danışmanlık yardımında bulundu.

YPG, Fırat’ın doğusundaki Suriye’nin en zengin petrol bölgesi, Deir Ez Zor’a bağlı El Ömer’i 22 Ekim’de ele geçirmişti. Son hamleyle El Ömer’in çevresindeki zengin petrol yataklarını da denetimi altına almış oldu.

IŞİD’in elinde artık Suriye’de birkaç köy ve ülke topraklarının yüzde 3’üne tekabül eden çöl alanları kaldı. Bu bölgelere de önümüzdeki günlerde Suriye ordusu harekat yapmaya hazırlanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ