Erdoğan’ın ziyareti öncesi YPG ile resmi protokol

Rusya, Türkiye’nin “terörist” saydığı YPG'yi muhatap almış!
YPG, Suriye’deki IŞİD’lilerin eş ve çocuklarından oluşan 42 Rusya vatandaşını Rusya’ya teslim etti. Teslimat için basın toplantısı düzenlenirken, Rusya ile YPG arasında resmi protokol imzalandı.

YPG kaynaklarına yakınlığıyla bilinen ANHA’nın haberine göre; imzalar Suriye’nin kuzeydoğusunda Suriye ordusu ve YPG’nin ortak hakimiyetindeki Kamışlı kentinde dün atıldı.

Basın toplantısına Rus General Aleksaander Kim, Rusya Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Dr. Ziyad el Sensebi, omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri çatısı altındaki Cizire Dış İşleri Konseyi Eş Başkanı Abdulkerim Ömer ve YPG Sözcüsü Nuri Mahmud katıldı.


Basın toplantısının ardından YPG’nin elinde esir bulunan IŞİD’li Rus vatandaşı 13 kadın ve 29 çocuğun Rusya’ya teslim edilmesine ilişkin resmi protokol imzalandı.

‘SADECE TESLİMLE SINIRLI KALMAYACAK’

El Sebsebi, YPG ve Cizire Özerk Yönetimi’ne vatandaşlarını vermelerinden dolayı teşekkür ederek, “İlişkilerimizin sadece teslimle sınırlı kalmayacağını, kültürel, toplumsal ve ekonomik ilişkilerimizin de güçleneceğimi umuyoruz” dedi.

Rusya’nın Türkiye’nin “terörist” saydığı YPG’yi resmen muhatap alması anlamına gelen imza töreni AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Moskova ziyareti öncesine rastladı. Rusya’nın daha önce YPG’yi Astana sürecine dahil etme niyetini açıklaması da iki ülke arasındaki ilişkileri germişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ