Erdoğan'ın öğretmenleri kaçırtması Afrika medyasında

Türkiye'de 15 Temmuz kontrollü darbe girişiminin ardından Hizmet Hareketi'ne yönelik Türkiye'de başlatılan cadı avı zaman zaman farklı ülkelerde de gerçekleşiyor.

Gabon'dan kaçırtılarak Türkiye'ye getirilip tutuklanan 3 eğitimci, gözleri tekrar kaçırılma olaylarına çevirdi. Tüm dünyanın yakından takip ettiği kaçırma olaylarına Afrika medyası da geniş yer verdi. Afrika'da yayın yapan Cape Argus Gazetesi'nde çıkan  haberde; Türkiye'nin ögretmen kaçırmaları devam ediyor başlağı atıldı.
'Öğretmenler kendini Erdoğan'in ateş hattinda bulmaya devam ediyor' başlığıyla Güney Afrika'nin The Star Gazetesi'nde çıkan haberde; ‌Başarısız darbe girişimine katılan bir çok askerin görevine dönmesine rağmen Erdoğan'ın öğretmenleri görevden almaya ve tutuklamaya devam ettiğini yazıyor. Turkeypurge.com'a göre 3003 okul yurt ve üniversite kapatıldığı, özel sektörden 20 bin öğretmen atıldı,  devlet okullarından da öğretmenler atılıyor,  Erdoğan'in siyasal islamcı görüşündeki  eğitimcilere yer açmak için. 
‌ Boko Haram'ın öğrenci kaçırması dünyada tepkiye neden olduğu gibi,  Erdoğan'in öğretmen kaçırmasi da dünyada benzer öfkeye neden oluyor.
 
‌ Erdoğan sık sık Afrika'ya gelerek Maarif'i pazarlıyor.  Müslüman nüfusu çok olan Gine, Mali, Çad, Somali, Sudan, Senegal, Gabon da okulları devraldi.
 
‌ Erdoğan'ın istihbarati ögretmen kaçırmaya devam ediyor. Bozdağ 80 ülkeden ögretmen 'kaçırdık' dedi. Senegal, Kosova, Pakistan, Afganistan öğrenci velileri Erdoğan'ı protesto etti.
Afgan-Türk okulları Müdürü Pashtun, "Okulları devretmeyeceğiz" dedi. Erdogan, BM korumasındaki Kaçmaz ailesini  Pakistan dan kaçırdı. Kosova lideri Haradinaj istihbarat sefi ve icisleri bakanını görevden aldı.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ