"Erdoğan'ın asıl amacı İslam devleti kurmak"

Tüm yetkileri Erdoğan'da toplayacak olan Yeni Anayasa Teklifi sonrası Rus basınına demeç veren Gulf State Analytics'in önde gelen uzmanlarından Teodor Karasik'e göre, Erdoğan'ın asıl amacı İslam devleti kurmak.
Erdoğan'ı süper yetkilerle donatan yeni Anayasa Kanun Teklifi sonrası dünya kamuoyu Erdoğan'ın asıl amacının bir İslam devleti kurmak olduğunu düşünüyor. 

Gazeta.ru'da Valentin Loginov ve Aleksandr Braterski imzalı bir makale kaleme alındı. TBMM komisyonundan geçen Yeni Anayasa Teklifi'nin tüm detaylarıyla ele alındığı yazıda Erdoğan'ın İslam devleti kurma amacına vurgu yapıldı.

Anayasa teklifinin meclis komisyonundan geçmesinin, onun otomatik kabulü anlamına gelmediğine değinilen yazıda, "Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) teklifin referanduma götürülmesi için meclisteki oylamada onay verecek" denildi. 


Makalede Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) bu değişikliklere karşı olduğunun da altı çizildi. Yazıda, "İki partinin temsilcileri 1923'ten beri var olan Türk siyasi modelinin değiştirilmemesinden yana. Ayrıca söz konusu iki parti bu değişikliklerle birlikte Erdoğan'ın bir tek adam rejimi kurmasında korkuyorlar." ifadelerine yer verildi.  

ERDOĞAN İSLAM DEVLETİ Mİ KURACAK?

Makalede uzmanların, Erdoğan'ın bir İslam devleti kurma hayali olduğu yönündeki şu görüşlerine de yer verildi:

"Konuyla ilgili gazeta.ru'ya konuşan uzmanlar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın birkaç farklı amacının olduğunu düşünüyor. Buna göre, Erdoğan ne kadar cumhurbaşkanının mutlak otoritesini kurmak istiyorsa, o kadar da ülkesinin İslam dünyasındaki rolünü artırma amacı taşıyor."

Washington'da bulunan Gulf State Analytics'in önde gelen uzmanlarından Teodor Karasik ise konuyla ilgil şöyle düşünüyor:

"Bu süreçte en önemli şey şu: Erdoğan'ın amacı sadece başkanlık sistemi gibi bir sistem kurmak değil. O'nun amacı bir İslam devleti kurmak. Bun durum kendiliğinden 'İslam dünyasının lideri kim?' sorusunda değişikliklere yol açacaktır. Türkiye mi, İran mı yoksa Suudi Arabistan mı?"Uzmanlara göre ayrıca, Türkiye'deki mevcut şartlar göz önüne alındığında, Yeni Anayasa Teklifiyle beraber ortaya çıkacak değişiklikler karşısında Kemalistlerin karşı direncinin minimum düzeyde kalacağı düşünülüyor. 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ