Erdoğan rejiminde insani yardım da suç!

Washington Post, Suriye'ye insani yardım götüren en büyük STK'lardan biri olan Amerikan Mercy Corps'un faaliyetlerinin Ankara tarafından yasaklandığını duyurdu. AKP rejimi, Hizmet Hareketinin insani yardım kuruluşu ve STK'larını da kapatmıştı.
AKP, "Merhamet teşkilatı" adını taşıyan ve Suriye'ye insani yardım götüren en büyük derneklerden birini kapatarak Suriyelilere ne kadar "merhametl" olduğunu gösterdi. 

Suriye'de yardım çalışması yapan en büyük kuruluşlardan ABD merkezli Mercy Corps'un Türkiye'deki faaliyetleri hükümet tarafından durdurulurken, örgütten ve ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan tepkiler geldi.

Türkiye hükümetinin faaliyetlerini gerekçe göstermeksizin durdurduğunu söyleyen Mercy Corps sözcüsü Christine Bragale, bugün örgütün internet sitesinde de yayımlanan açıklamasında, "Türkiye ve diğer ortaklarımızla beş yıllık işbirliği ardından olayların bu noktaya gelmesi yüreklerimizi parçalıyor" dedi ve Türkiye hükümetiyle diyaloğu sürdürmeye çalışacaklarını, Ankara'nın kararını değiştireceği umudunu taşıdıklarını ekledi.


Türkiye hükümetinin Mercy Corps'un faaliyet iznini hangi gerekçeyle iptal ettiği konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ABD Dışişleri sözcüsü: Endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sözcü vekili Mark Toner ise, Mercy Corps'un Suriye'de zor durumdaki mültecilere insani yardım iletilmesinde "değerli bir ortak" olduğunu söyledi.

Sözcü vekili Toner, "Türkiye hükümetine Mercy Corps'un kapatılması ve bunun zor durumdaki nüfusa hayati önemdeki insani yardımın iletilmesine yapacağı etkiyle ilgili endişelerimizi bildirdik" diye konuştu.


Mercy Corps neler yaptı?

Suriye'de 2013 yılından bu yana yardım faaliyetlerini sürdüren Mercy Corps bu ülkede ayda 350 bin ila 500 bin arasında insana yardım ilettiğini söylüyor.

2014 yılının Nisan ayında Suriye hükümeti tarafından faaliyetleri yasaklanan Mercy Corps o tarihten beri hükümet kontrolü dışındaki alanlara yardım iletiyor.

Kuruluş Türkiye'deki Suriyeli mültecilere yönelik de çalışma yapıyor ve sadece 2016 yılında Türkiye'ye sığınmış 100 bin Suriyeliye yardım ulaştırdığını kaydediyor.

Örgüt dünya çapında 40 ülkede faaliyet gösteriyor ve yalnızca geçen yıl savaşlardan, felaketlerden etkilenen 30 milyon insana ulaştığını söylüyor.

İNSANİ YARDIM DÜŞMANLIĞI 
Erdoğan diktası altındaki Türkiye'de insani yardım ve hayır hizmetleri yapan STK ve derneklere de yaşam hakkı tanınmıyor. Yurtiçi ve yurtdışında yüz binlerce muhtaç kişiye insani yardım ulaştıran Kimse Yok mu Derneği de Hizmet Hareketine yakın olduğu gerekçesiyle KHK ile kapatılmıştı. AK milisler Gaziantep gibi bazı illerde Kimse Yok mu Derneği'nin binalarını yağmalamıştı. 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ