Erdoğan Körfez'de İhvan'ı da sattı!

El Arabiya'ya konuşan Erdoğan: İhvan eline silah alırsa terör örgütü muamelesi yaparız.
Erdoğan Körfez gezisi sırasında Al Arabiya kanalına yaptığı açıklamada Müslüman Kardeşlerin terör örgütü değil fikir örgütü olduğunu düşündüğünü ancak silahlı bir eylem yapmaları halinde onlara da terör örgütü muamelesi yapacağını açıkladı.

Rusya ve İran'la Suriye konusunda tek başına anlaşan Erdoğan, Körfez ülkelerinde "gönül almaya" çalıştı. Suudi Arabistan başta olmak üzere Katar ve Bahreyn yönetimlerinden tepki alan Erdoğan, kendi çizdiği politikaları "günlük" olarak değiştime alışkanlığını sürdürdü. Bir dönem Mursi ve İhvan'a tam destek veren Erdoğan, uzun süredir İhvan'ın adını ağzına almadı. Sisi ile resmi temas kurmaktan çekinmeyen Erdoğan rejimi, Körfez'i memnun etmek için İhvan'ı da "sattı."

El Arabiya kanalına verdiği röportajda Türkiye'nin Körfez ülkelerine ihtiyacı olduğunun altını çizen Erdoğan, Müslüman Kardeşler'i de her an "terörist" olarak kabul edeceğinin sinyalin verdi. Erdoğan, "İhvan bir fikir örgütü ama ellerine silah alırlarsa terörist örgüt olarak görürüz" dedi. 


Mısır'daki kanlı darbe sürecinde Mursi ve Müslüman Kardeşler yönetimini her türlü direnişe çağıran, bunun için istihbari destek sağlayan Erdoğan'ın bu dönüş hızı Körfez'in de başını döndürdü.  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ