Dostum Putin tamam Dostum Esad'a doğru

Erdoğan, Putin'le Suriye konusunda mütabık olduklarını ilan etti.
Rusya'da Putin ile görüşen Erdoğan, Suriye konusunda siyasi çözüme odaklanma konusunda mutabık olduklarını söyledi. Putin ise iki ülke arasındaki ilişkilerin krizden önceki seviyeye geldiğini belirtti.

Böylece Türkiye, Suriye'deki tezlerinden neredeyse tamanen vazgeçmiş oldu. 

Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’de Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda bir araya geldi. Putin’in daveti üzerine gerçekleşen görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.


Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmesindeki en önemli gündem maddelerinden biri Suriye oldu.

Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede özellikle Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, “Gelinen noktada siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız” dedi.  Erdoğan sözlerini "Buna bağlı olarak Astana görüşmeleri ve gerginliği azaltma muhtırası sahada şiddetin azaltılmasına önemli katkılar yaptı” şeklinde sürdürdü. Erdoğan, Rus liderle "siyasi çözüme odaklanabilecekleri konusunda mutabık olduklarını” vurgulayarak, Putin'in ABD Başkanı Donald Trump ile Suriye konusunda yaptığı ortak açıklamayı da önemsediğini kaydetti.

Vietnam’da düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesine katılan Putin ve Trump yaptıkları ikili görüşmede Suriye’deki iç savaşta "askeri bir çözümün” olmayacağı konusunda mutabakata varmıştı.

SİYASİ ÇÖZÜMÜN ANA HATLARI

Suriye'de siyasi çözümün APEC zirvesinde de ele alındığına işaret eden Putin, Erdoğan’a bu konuda bilgi verdiğini söyledi. Putin, Suriye’de siyasi çözümün ana hatlarının "IŞİD’in ortadan kaldırılması, Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğü” olduğunu vurguladı.

İran’ın başkenti Tahran’a yapmış olduğu ziyaret hakkında da Erdoğan’a bilgi verdiğini kaydeden Putin, "Astana sürecinin garantörleri olan Rusya, Türkiye ve İran arasında çalışmalar başarıyla devam ediyor ve bunun devam edeceğini de söylemek istiyorum” dedi.

Bu çalışmalar sayesinde Suriye’de şiddetin azaldığına dikkat çeken Putin, Birleşmiş Milletler himayesinde diyalog oluşması için elverişli şartların ortaya çıktığını vurguladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ