Donald Trump görevden alınabilir mi?

Amerikan basınında, Başkan Trump'ın görevden alınması için gereken koşullar hakkında yazılar çıkmaya başladı.
ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları ve politikaları, medyada "görevden azil gerekçesi" olarak değerlendirilmeye başlandı.

Özellikle Fox News'e verdiği son mülakatta verdiği "Bizim de katillerimiz yok mu?" demeci, sert tepkilerle karşılaşıyor.

The Huffington Post'tan Robert Kuttner, "Suçlama Yürüyüşü" (The March To Impeachment) başlıklı bir yazı yazarak, Trump hakkında "görevi kötüye kullanma" suçlaması için gerekli şartları sıraladı.


Şu anda kilidin Cumhuriyetçilerin eliden olduğunu söyleyen Kuttner, "Eğer Trump Putin'e yaltaklanmaya devam ederse, bu [görevi kötüye kullanma suçlaması] sandığımızdan daha yakın olabilir" dedi.

Yazara göre potansiyel şartlardan birisi, Trump'ın mahkemelerle verdiği kavga olabilir. "Müslümanların ABD'ye giriş yasağı" olarak lanse edilen başkanlık emri ve Yargıç James Robart'ın bunu hükümsüz kılan kararı, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyabilir ve yüksek mahkemenin vereceği karar Trump'ın azlinin önünü açabilir.

Kuttner'e göre ikinci ihtimal, Trump'ın kişisel çıkarları ile başkanlık görevlerini birbirine karıştırması. Haberde, hem Trump'ın Rusya'daki yatırımlarının, hem de kendi yatırımlarının söz konusu olduğu Körfez ülkelerine "vize yasağı" getirmemesinin gündeme gelebileceği söyleniyor.

Kuttner'e göre, vize yasağı konan ülkeler ABD'ye "terörist göndermiyor ve buralarda Trump'ın yatırımı yok."

Yazar, kötüye kullanma suçlamasının gündeme gelebilmesi için, önce Temsilciler Meclisi'nde suçlama yapılması, sonra da Kongre'de yargılama yapılması gerektiğini, fakat bu iki mecliste de Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğuna dikkat çekiyor.

Bununla birlikte Kuttner, Trump'a yönelik alarm zillerinin Cumhuriyetçiler arasında da artan şekilde çalmaya başladığını kaydediyor.

Örneğin Kongre'nin Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell, Trump'ın Fox News röportajından sonra Putin için, "O bir haydut. Hayır, Rusların kendilerini idare etme biçimleriyle Birleşik Devletler'in yolu arasında hiçbir eşdeğerlik olduğunu düşünmüyorum" dedi.

The Wall Street Journal'dan Bret Stephens ise, attığı bir tweette, Trump'ın ABD'yi Rusya ile eşit ahlaki statüye koyduğunu söyleyerek, "Tarihte hiçbir başkan ülkesine böyle kara çalmamıştı" dedi.

Demokrat Maxine Waters, CNN'e yaptığı açıklamada Trump'ın davranışlarının "görevi kötüye kullanma suçlamasına doğru gittiğini" söyledi.

TIME dergisi ise, "hukuk hocalarına" dayanarak, açıkça Trump'ın görevden alınması için çağrı yaptı.

Öte yandan, daha önce Bill Clinton döneminde Çalışma Bakanlığı yapan Robert Reich, Kongre'deki Cumhuriyetçilerin Trump'ı bir "deli" olarak gördüğünü ve görevi kötüye kullanma suçlamasına hazırlandığını geçen ay söylemişti.

Kuttner'e göre, Trump'ın "Putinofilisi" yalnızca "bir haydutun başka bir hayduta hayranlığı" ile açıklanamaz. Yazar, ya Trump'ın Rusya'daki yatırımlarını düşündüğünü, ya Putin'in seçimlerde ona verdiği desteğe karşılık verdiğini, ya da bunların her ikisinin birden geçerli olduğunu ileri sürüyor.

ABD Kongresi, Anayasa'daki "Yabancı Unsurlar Fıkrası" uyarınca görevi kötüye kullanma suçlaması başlatabilir.

The Huffington Post yazarının görevi kötüye kullanma suçlaması senaryosu ise şöyle:

Cumhuriyetçiler bir süreliğine Trump'ı destekler. Onun doğalgaz, petrol ve Wall Street üzerindeki kısıtlamaları kaldırmasından, vergi kesintilerinden, eğitimin özelleştirilmesinden, emeğin korunmasını bitirmesinden ve Anayasa Mahkemesi'ne en azından 1 sağcı yargıç atamasından faydalanır. Fakat bir noktada, Cumhuriyetçi liderlik Trump'ın çok tuhaf olduğuna kanaat getirir, ekonomik ve doğrudan savaş riskini artırdığını ve 2018 için çok riskli olduğunu düşünür.

Bu noktada, onu terk ederek Başkan Yardımcısı Mike Pence'i desteklerler. Pence "konvansiyonel" bir aşırı sağcıdır, ayrıca "belgeli çılgın" da değildir. 

Kuttner, bir kaynağın, bu senaryonun üst düzey Cumhuriyetçi çevrelerde konuşulmaya başlandığını kendisine aktardığına dikkat çekiyor.

Daha da ilginci Kuttner, yazısında, Cumhuriyetçilerin kötüye kullanma suçlamasından daha hızlı bir yolu, Anayasa'nın 25. maddesini işleterek, Trump'a "deli, yetersiz" muamalesi yapabileceklerini de söylüyor.

Yine de Kuttner, Pence'in Trump'ın yerine geçmesi durumunda, Cumhuriyetçilerin 2018'deki seçimleri kazanmasının mümkün olamayacabileceğini kaydediyor ve Richard Nixon'ın görevden azledilmesi örneğini hatırlatıyor.

1974'te Watergate skandalı nedeniyle görevden alınan Nixon'ın yerine gelen Gerald Ford, aynı yılın Kasım ayında yapılan ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi ve Kongre'de rekor sayıda koltuk kaybetmesini engelleyememişti.

solportal
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ