California, şiddetli depremlerle sarsılıyor

ABD’nin batısındaki California eyaleti peş peşe depremlerle sarsılıyor. Önceki gün 6,4 büyüklüğünde bir depremle sarsılan eyaletin güneyinde dün akşam saatlerinde 6,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.


Önce 7,1 olarak duyurulan deprem, 20 yıldır eyaleti vuran en şiddetli deprem oldu. Sarsıntı Meksika’da da hissedildi. Büyük Okyanus kıyısındaki California eyaleti dünyanın en tehlikeli fay hatlarından San Andreas üzerinde bulunuyor.

VOA Türkçe’nin haberine göre, depremin merkez üssünün Mojave Çölü üzerinde bulunan Ridgecrest kasabasının 18 kilometre yakınında olduğu bildirildi. Ridgecrest, Los Angeles kentinin 240 kilometre uzağında bulunuyor. Kentte bin kadar itfaiyeci alarma geçirildi.
San Bernardino ilçesi yetkilileri, büyük sarsıntı yüzünden evlerin yerinden oynadığını, temellerin çatladığını ve duvarların yıkıldığını bildiriyor. Associated Press, şu ana kadar bir kişinin hafif yaralandığı ve itfaiyeciler tarafından kendisine müdahale edildiğini belirtti. Yetkililer doğal gaz borularının yangınlara yol açmasından kaygı duyuyor.

California Teknoloji Enstitüsü’ndeki deprem uzmanları, perşembe günkü depremin öncü sarsıntı olduğu görüşünde. Bu depremi izleyen 1.700 sarsıntı kaydedilmişti.

Deprem sırasında Las Vegas’ta devam eden NBA maçı, dev ekranların sallanmaya başlamasının ardından 10 dakika ertelendi. San Diego’daki bir beyzbol maçıysa, sarsıntıya rağmen devam etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ