Büyükelçi: Ankara Anlaşması, geçerliliğini korumaya devam etmektedir

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chillcot, Ankara Anlaşması'nın geçerliliğini koruduğunu söyledi. Chillcot, "Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması ya da bilinen adıyla Ankara Anlaşması, geçerliliğini korumaya devam etmektedir" dedi.
Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chillcot, Ankara Anlaşması’yla ilgili açıklama yaptı. Chillcot, mahkemenin üç yıllık iş vizesinden sonra sınırsız oturum hakkına verilmesine olanak sağlayan sürecinin yasal olmadığına karar vermesine karşın, anlaşmanın geçerliğini koruyacağını söyledi.‘

TÜRK İŞ İNSANLARI BAŞVURU YAPMAYA DEVAM EDEBİLİRLER’

“Bu konuda Birleşik Krallık’ın resmi tutumunu ifade etmek isterim” diyen Chillcot, şunları söyledi:


“Öncelikle kesin olarak belirtilmesi gereken en önemli husus: Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması ya da bilinen adıyla Ankara Anlaşması, geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Türk iş insanları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, bu anlaşma altında Birleşik Krallık’ta yaşamak üzere başvuru yapmaya devam edebilir. Birleşik Krallık’ta bir iş kurmayla bağlantılı talepleri karşıladıkları sürece, bunu üç yıllık bir süre için yapabilirler.”

Kararı hükümetin değil mahkemenin verdiğini vurgulayan Chillcot, “Birleşik Krallık hükümetinin değil, mahkemenin verdiği karar, Ankara Anlaşması’ndaki hususları netleştirmektedir. Mahkeme, Türk vatandaşlarının, üç yıllık ticari vizeyi Birleşik Krallık’ta istedikleri süre kadar kalma iznine çevirmesinin, anlaşma şartlarında yer almadığına karar vermiştir” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ