Boeing de pes etti: 737 Max filosunun uçuşları durduruldu

Son altı ay içinde iki uçağı düşen Boeing şirketinin 737 Max 8 adlı uçağı dünyayı alarma geçirdi. krizi, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke, hava sahasını bu uçağa kapattığını duyurdu.
Etiyopya Hava Yolları'na ait Boeing 737-8 MAX tipi yolcu uçağının geçtiğimiz pazar günü 149 yolcu ve sekiz mürettebatıyla düşmüştü.

Son olarak ABD de, Boeing 737 Max 8 ve 9 uçuşlarını askıya aldığını açıklarken şirketten kritik bir karar geldi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, uzmanların Etiyopya'da 157 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının enkazında yeni kanıtlar bulmasının ardından, dünya genelindeki 737 Max filosunun uçuşlarını durdurduğunu açıkladı.


Şirket, bu modeldeki 371 uçakla sefer yapılmayacağını duyurdu. Amerikan Federal Sivil Havacılık Kurumu (FAA) gözden geçirilen uydu verilerinde elde edilen yeni kanıtların, bu uçakları geçici olarak yasaklama kararını beraberinde getirdiğini açıkladı.

FAA Başkan Vekili Dan Elwell, yaptıkları araştırmaya ilişkin olarak, " Etiyopya Havayolları uçağının rotasının, Lion Air ile aynı olduğu ve benzerlikler bulunduğu tüm taraflarca açıkça görüldü. Yerde bulduğumuz kanıtlar da uçuş rotasının Lion Air kazasındakiyle benzer olduğu kanısını güçlendirdi” dedi.

Olay sonrası hisseleri çakılan Boeing, uçağın güvenli olduğunu savunmaya devam etse de "ihtiyatlı davranmak adına bu kararı aldıklarını” söylüyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ