BMGK'de İdlib toplantısı: Korkunç şeyler göreceğiz

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, İdlib'de yapılacak bir operasyonun potansiyel bir insanlık felaketine, korkunç ve kanlı bir savaşa yol açabileceğini söyledi.
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, İdlib'de yapılacak bir operasyonun potansiyel bir insanlık felaketine, korkunç ve kanlı bir savaşa yol açabileceğini söyledi. De Mistura, "Ya politik bir çözüm bulunacak ya da yeni korkunç şeyler göreceğiz. Bu nedenle bugün Tahran'da yapılan zirve son derece önemli" diye konuştu.BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Operasyon Bölümü Direktörü John Ging de Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada yaklaşık üç milyon kişinin İdlib bölgesinde sıkışıp kaldığını söyledi. Ging, “Bu insanlardan 2.1 milyonunun insani yardıma ihtiyacı var. Bunların arasında ülke içinde yerlerinden edilmiş 1.4 milyon insan var” dedi.

Rusya Federasyonu Büyükelçisi Vasily Alekseevich Nebenzya ise Güvenlik Konseyi kararlarının, ‘açıkça terör örgütlerini kapsamadığını’ savundu ve “Onlara karşı mücadelenin devam etmesi gerekiyor. Bu bağlamda, sürekli olarak uluslararası toplumu işbirliği temelinde hareket etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de Güvenlik Konseyi’ndeki konuşmasında “İdlib’e yönelik herhangi bir operasyonun Suriye’deki çatışmanın tehlikeli bir şekilde tırmanmasına yol açacağını düşünüyoruz. Esad, Rusya ve İran böyle devam ederse, sonuçlar korkunç olacaktır” dedi.


‘SURİYE’NİN MEŞRU EGEMENLİK HAKLARI VARDIR’

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, “Suriye yönetiminin İdlib’den terör örgütlerini temizleme hakkı vardır, İdlib bir Suriye kentidir, coğrafya eğitimi olsun diye yine söylüyorum. İdlib Somali’de değil, Suriye’dedir. Suriye’nin meşru egemenlik hakları vardır. Bu haklar da uluslararası hukuk, BM kuralları kapsamında güvence altına alnmştır” diye konuştu.

Caferi, Esad yönetimine karşı olan muhalif grupların elinde kalan son bölge olan İdlib’e terörist örgütlerin yerleştiğini ve bunları temizlemenin Suriye kadar uluslararası toplumun da görevi olduğunu savundu.

NEW YORK-DHA

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ