BM: Türkiye'den belgeler geliyor

BM Yüksek Komiseri Hussein: Kürt illerinden ciddi belge ve bilgiler geliyor
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein, Türkiye’de “terörle mücadele” adı altında yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek, Kürt illerinde ciddi belge ve bilgilerin ellerine ulaştığını kaydetti. 

Birleşmiş Milletlerin (BM) 34. İnsan Hakları Oturumları Cenevre’de ikinci haftasında çeşitli etkinliklerle devam ediyor. 24 Mart’a kadar sürecek olan oturumlarda bugün BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Al Hussein yıllık insan hakları raporunu açıkladı. Raporda, Türkiye’ye de yer veren Hussein, Türkiye’de bombaların ve sivillere yönelik saldırıların can almaya devam ettiğini belirterek, sivillere yönelik saldırıları kınadığını söyledi. 

‘HAK İHLALLERİN GEREKÇESİ OLMAZ’ 


Türkiye’nin “terörle mücadele” ve darbe girişimi sonrası tedbir almasını anlayabildiğini ifade eden Hussein, ama bu durumun onbinlerce insanın işten çıkarılması, seçilmişlerin tutuklanması ve görevlerinden alınması, gazeteci ve hukukçuların tutuklanıp yargılanması veya işten çıkarılması gibi ciddi insan hakları ihlallerine gerekçe olamayacağını hatırlattı. Nisan ayında yapılacak olan referandum ile ilgili ciddi eleştiri ve kaygıların olduğunun altını çizen Hussein, söz konusu referandumun, şeffaf ve hukuka saygılı bir biçimde yapılması gerektiğini ve tartışmaların açık ve baskıya maruz kalmayacak bir şekilde yürütülebilinmesinin garanti altına alınması gerektiği söyledi. 

‘DERİN BİR RAHATSIZLIK YARATIYOR’ 

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu’sunda yaşananların insan hakları açısından derin bir rahatsızlık yarattığını sözlerine ekleyen Hussein, BM İnsan Hakları Komiserliği’ne bağlı heyetin bölgede inceleme yapmasına hala izin verilmediğine vurguladı. Buraya ilişkin oluşturulan Birim’e burada yaşanan yüzlerce ölüm ve şiddete dair çok ciddi belge ve bilgilerin geldiğini kaydeden Hussein, yakın zamanda konuyla ilgili detaylı bir raporun kendi birimi tarafından açıklanacağını dile getirdi. 

Oturum Yüksek Komiserin sunduğu rapor üzerine, yapılan tartışmalarla devam ediyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ