"Bizi aldatmasınlar! Karlov'u Türk vatandaşı öldürdü"

Ulusal Bolşevik Partisi lideri Edvard Limonov, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin sonlandırılması gerektiğini savundu. Muhalif lider Limonov, Türkiye'nin bir çöküşün arefesinde olduğunu söyledi.
Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un öldürülmesi olayını değerlendiren Rus Yazar ve Ulusal Bolşevik Partisi lideri Edvard Limonov, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin sonlandırılması gerektiğini savundu. Limonov, "Bizi aldatmasınlar Karlov'u Türk vatandaşı öldürdü" ifadelerini kullandı. Türk Akımı'nın inşaasına da inanmadığını söyleyen Limonov'a göre, Erdoğan'ın Kürtlerle olan problemleri yüzünden ülke çöküyor. 

Rus tarihinde büyükelçi cinayetlerin çok sık rastlanmadığının altını çizen Limonov Nakanune.ru'da İvan Zuev'in sorularını yanıtladı.

Muhalif lider Limonov, Karlov suikastı ile ilgili soruya şöyle yanıt verdi: "O, cinayetten sonra, 'Biz Halep için ölüyoruz. Ama siz burada öleceksiniz' şeklinde bağırdı. Bu, Cumhurbaşkanı ya da onun arkasından konuşan diğerlerinin dediği gibi herhangi bir provokasyon değil. O birkaç dakika içerisinde öldürüleceğini bildiği için böyle bağırdı. Halep her zaman Osmanlı'nın bir parçası oldu. Ve Türkiye'de bu şehri almak istedi. Bu sır değil. 16 Aralık'ta Halep'te aralarında TÜrk subayların dabulunduğu 61 NATO askeri yakalandı. Şimdi burada tartışılacak ne var? Hangi provokasyon. Bu bize karşı bir intikamdır."


"Eğer bu bir intikamsa Rusya nasıl davranmalı?" sorusuna Rus yazar, "Türkiye ile diplomatik ilişkileri sonlandırmak ve Türk büyükelçiyi sınırdışı etmek gerekir" şeklinde cevap verdi.

Limonov şöyle devam etti: "Erdoğan sürekli yalan söyleyen güvenilmez bir müttefik. Doğal olarak o bir müttefik olamaz. Türk Cumhurbaşkanı kendi amaçlarının peşinde. İlişkilerdeki ısınma da bizim yöneticilerin saflığından dolayı oldu. Türkiye ile diplomatik ilişkileri sonlandırmak ve Türk büyükelçiyi sınırdışı etmek gerekir. Diplomasi kuralları gereği bu normaldir. Elbette Gazprom'un hayalleri de kurban edilebilir. Türk akımı yeniden ele alınmalıdır. Rusya Gazprom değildir. Gazprom'un kendi amaçları vardır, Rusya'nın kendi amaçları vardır."

Büyükelçi'nin öldürülmesinden hemen sonra Türkiye'den bir haber geldiği ve Türkiye'nin Rus gazının satışında önemli bir paya sahip olan şirketlerden birisini kamulaştırdığı, böylece Gazprom'un bu ülkedeki gaz satışından elde edilen gelirini kaybettiği yönündeki soruya Limonov şöyle cevap verdi:  (Gazprom'un en büyük özel ithalatçısı ve hisse sahibi olduğu Akfel Holding'in hisselerine Fetö soruşturması kapsamında el konuldu.)

"Bu olmamalı. Eğer böyleyse Türkiye ile olan ilişkileri terk etmek gerekli. Bir diğer taraftan ben Türk akımının inşası konusunda o kadar emin olmazdım. Ülke sinsi bir şekilde sürekli değişiyor. Erdoğan kurnaz. Ayrıca onun ülkenin yüzde 20'lik nüfusuna denk gelen Kürtlerle olan problemi yüzünden ülke çöküyor. Ama nedense bu çöküşün aferesinde biz onlarla anlaşmaya karar verdik."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ