Big Brother ödülü DİTİB'e

DİTİB’in söz konusu negatif ödüle casusluk iddiaları nedeniyle layık bulundu.
Almanya’da veri güvenliği alanında olumsuz çaba gösteren kurum ya da kişilere verilen Big Brother Ödülü bu yıl ‘casusluk’ iddialarıyla gündeme gelen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) verildi.

Almanya’da veri güvenliği savunucuları bu yıl Big Brother Ödülü’nü Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne verdi. DİTİB’in söz konusu negatif ödüle casusluk iddiaları nedeniyle layık bulunduğu bildirildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre veri güvenliği ve kişisel verilerin korunmasını savunan birçok örgüt adına Digitalcourage (Dijital Medeni Cesaret) adlı dernek tarafından verilen ödülün jürisi, gerekçeli açıklamasında bu negatif ödülün bazı imamların Almanya’daki Gülen sempatizanları ile Türk hükümetine muhalif kişileri Türkiye’ye ihbar ettiği gerekçesiyle DİTİB’e layık görüldüğü belirtti.


DİTİB: İftira

İmamlara yönelik casusluk iddialarını reddeden DİTİB kendisine böyle bir negatif ödülün verilerek iftira edildiği gerekçesi ile Digitalcourage adlı dernek hakkında hukuksal girişimde bulunacağını açıkladı.

Bu yıl toplamda 6 kişi ve kuruluşa verilen ödüller, negatif ödül olarak biliniyor. Big Brother Ödülleri, veri güvenliği ve saklama ile alanında olumsuz çaba gösteren kurum ya da kişilere veriliyor. Bu yıl ödüle layık görülen isimler arasında Alman ordusunda büyük dijital donanımın sorumlusu olarak görülen Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen da bulunuyor.
10 imam terk etmişti

Almanya’daki İslam derneklerinin en büyük çatı kuruluşu DİTİB’e bağlı camilerde görevli bazı imamların Gülen Cemaati hakkında Ankara’ya bilgi notları göndermesi iki ülke arasında ‘casusluk’ gerilimine yol açmıştı. Söz konusu imamların muhalif ve Kürt kökenli Türkiyelileri de takibe aldığı belirtiliyordu. Açılan soruşturma kapsamında, bazı imamların evlerinde arama yapılmıştı.

Alman medyasında, casuslukla suçlanan 10 DİTİB imamının yargılanmamak için ülkeyi terk ettiği öne sürülmüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ