Beyaz Saray'da kazan kaynıyor!

Hafta başına WPost, NYT, Politico ve WSJ gibi gazetelerin tümü ilk sayfalarında Beyaz Saray’da kaynayan kazanı ve özellikle Trump’ın Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Mike Flynn üzerinde giderek artan baskıları ele aldı.
Başkan Donald Trump kadrosunun sarsıntılı başlangıcından sonra yakın çevresine durumdan memnun olmadığını ifade etti. Bu erken bir kadro değişikliği görebileceğimiz şeklinde yorumlanıyor.

Trump birçok kişiye, Rus güvenlik görevlileri ile gizli görüşmeler yaptığı ve konu hakkında yalan söylediği için ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’den rahatsız olduğunu söyledi. Hafta sonunun bir bölümünde Flynn tartışmalarıyla ilgilenen başkan,  yardımcılarından gelen Flynn’e güvenilemeyeceği yönündeki raporlar ile alarma geçti. Flynn’in Beyaz Saray’da birçok üst düzey yetkiliye özür dilediği ABD basının önde gelen yayın organları tarafından haberleştirildi.

Washington Post’a konuşan bazı yetkililer, Flynn’in gücünün azaldığını, ve ona olan desteğin büyük ölçüde eridiğini  bunun nedeni olarak da Flynn’in Rusya ile olan bağları hakkında samimi olmadığına olan inanışın yattığını belirtiliyor.


Hafta sonu televizyonlardaki haber programlarına Trump yönetimini temsil etmek üzere çıkan Stephen Miller isimli genç yetkili, sorulan sorulara karşılık Başkan Trump’ın Flynn’i tam olarak destekleyip, desteklemediği yönünde bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Ancak, Trump’ın kaygısı Flynn ile de sınırlı değil. Kendisiyle ve yardımcılarıyla yakın temas halinde olan onlarca kişiye göre basın sekreteri Sean Spicer ‘dan da dokunduğu konular yüzünden rahatsızlık duyuyor. Bu isimler ile beraber Trump’ın personel şefi Reince Priebus’ın da değişebileceği yönünde söylentiler var.

Trump’ın hayal kırıklığına uğradığı en önemli konununda tartışmalı göç yasağıu olduğu söyleniyor. Başkan’ın kendisine bu konu üzerinde iyi bir tavsiye verilmediği ve aceleye getirildiğine dair yorumları personeline gelen eleştirilerden. Ayrıca kendisini hukuki zorluklara karşı koruyacak iyi bir hukuk danışmanlık kadrosu olmaması şikayet ettiği konulardan.

Trump’ın kadrosu ağırlıkla eski askeri personelden oluşuyor. Daha çok Flynn’in istihbarat zamanlarındaki bağlantılarından oluşan kadro olaylara diplomatik değil daha çok askeri bir noktadan bakıyor.

Trump’tan yakın zamanda personel değişikliği beklenmemekle beraber Beyaz Saray dışındaki çevresine de yakınmaya başladığı ve onlarla yakınlaştığı biliniyor. Uzun zamandır arkadaşları olan işadamları Stephen Schwarzman ve eski Goldman Sachs yöneticisi Gary Cohn’a yüzünü dönmüş durumda

“Mutsuzsa size fazlaca soru sorar.” diyor Trump ile yakın zamanda konuşmuş olan ve onu yakından tanıyan biri. “Eğer işler yolunca gidiyorsa da sadece nasıl iyi gittiğini anlatır. Kesinlikle yakında olmasa da yaz sonunda bir değişiklik bekliyorum.” diye ekliyor.

Bir başka resmi görevli Flynn’in şüphesiz arkadaşı kalmadığını ve genel havanın kendisinin yalan söylediğine inanıldığı şeklinde olduğunu söylüyor. Başkan yardımcısı Pence’in kendisine inanmadığını ve patırtı kaldırmayacak bir pozisyonda göreve geldiğinden beri havanın sakinleşmemesinden dolayı çok fazla geleceği olacağına inanmadığını ekliyor.

washattı
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ