Barcelona saldırganının kimliği açıklandı

Kentte bir minibüs kalabalığın arasında daldı. Olayın hemen ardından yerel medya, silahlı iki şüphelinin bir restoran bastığını duyurdu.
İspanya’nın Barcelona şehrinde bir minibüs kalabalığın arasında daldı. İspanyol El Pais gazetesi, çok sayıda kişinin yaralandığı olayda minibüsü süren kişinin olay yerinden kaçtığını duyurdu.

Turistlerin yoğun olduğu bir alana minibüs girdi, yerel basına göre 13 kişi öldü. İspanyol medyası ayrıca silahlı iki kişinin bir restorana girdiğini duyurdu

Yerel basın olayda en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 civarında insananın da yaralandığını duyurdu. İspanyol polisi ise ölü ve yaralılar olduğunu açıkladı ancak sayı vermedi.


Güvenlik kaynakları beyaz bir minibüsün turistik bölgedeki kalabalığın içine daldığını vurguladı.

Bölgedeki metro ve tren istasyonları kapatıldı. İspanya'nın en kalabalık caddelerinden biri olan Las Rambla'daki araçlı saldırının 'Maccabi' isimli bir koşer restoranının dışında gerçekleştiği ifade edildi.

Görgü tanıkları çok sayıda kişinin olay yerinden çığlık alarak kaçtığını aktardı. Polis, kaçan saldırganı bulmak için arama çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

İKİNCİ SALDIRI RESTORANA

Barcelona’da bir minibüsün kalabalığın arasına dalmasından sonra iki silahlı kişinin bir restorana girdiği duyuruldu.

El Pais'e konuşan polis kaynaklarına göre, kentin en ünlü alışveriş caddelerinden La Rambla'da yayalara yönelik saldırıyı gerçekleştiren kişiler, ardından yakınlardaki El Raval semtinde bir bar-restorana daldılar.

Resmi Katalan televizyonu, ayrıca, silahlı birkaç kişinin Las Ramblas'taki bir Türk restoranına girdiğini ve kendilerini içeriye kapattıklarını aktardı.


Görgü tanığı Burhan Can,"Çok sayıda yaralı var. Metro istasyonun yakınında gerçekleşti. Yaralıların arasında çocuklar da var. Kimse dükkanlardan çıkamıyor. Minibüs saldırganı olay yerinden uzaklaştı" dedi. CNN Türk canlı yayına bağlanan bir diğer görgü tanığı Selçuk Baki ise, "Katalonya meydanı buranın çok işlek bölgesi. İnsanların yürüdüğü bölgeye araçla eziyorlar. Restoranla alakalı yazılar geçiyor haberlerde. Oraya yaklaşılmasına izin verilmiyor. Minibüs saldırısı yaşanan yerle Türk restoranı arasındaki mesafe yaklaşık 500 metre. Metrolar çalışmıyor. Merkeze çıkan tüm yollar tutulmuş durumda" diye konuştu. Görgü tanığı Yunus Emre Erbaş, saldırgana ait olduğu düşünülen Fas pasaportunun olay yerinde bulunduğunu aktardı.

'Herkes saklanmak için koştu'

20 yaşındaki Marc Esparcia adlı bir görgü tanığı BBC'ye olayı şöyle anlattı:

"Herkes saklanmak için koştu. Çok sayıda insan vardı, alanda çok sayıda aile vardı. Burası Barcelona'nın en çok ziyaret edilen alanlarından biri. Sanırım (araç) birkaç kişiye çarptı, çok korkunçtu. Büyük bir panik vardı."

POLİS SALDIRGANIN KİMLİĞİNİ AÇIKLADI

Saldırının ardından güvenlik görevlilerinin saldırganı arama çalışmaları sürüyor. Polis, şüpheliyle ilgili fotoğraf yayımladı.

Polisin yetkililerine göre, şüpheli Fas asıllı İspanyol vatandaşı Driss Oukabir olarak açıklandı.

BİR ARAÇ DAHA BULUNDU

İspanyol basını: Saldırıyla ilgili olduğu düşünülen bir araç daha bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ