Arjantin’den sonra Pakistan da IMF ile masaya oturuyor

Arjantin`den sonra Pakistan da Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) kapısına dayandı. IMF Başkanı Christine Lagarde, Pakistan`ın fondan finansal yardım talep ettiğini açıkladı. Geçen ay, Arjantin ile IMF 57 milyar dolar tutarında kredi için imza atmıştı.


Arjantin`den sonra Pakistan da Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) kapısına dayandı. 
IMF ve Dünya Bankası’nın ortak yıllık toplantısı sırasında yazılı açıklama yapan Christine Lagarde, destek talebini Pakistan Maliye Bakanı Asad Umar ve merkez bankası başkanı Tarık Bajwa’nın yaptığını söyledi.IMF Başkanı Christine LagardeLagarde, “Bir IMF ekibi önümüzdeki haftalarda İslamabad’a giderek ve IMF destekli muhtemel bir ekonomik program için görüşmeleri başlatacak.” dedi.


Pakistan’ın ekonomi yetkilileriyle IMF Başkanı Lagarde arasındaki görüşme, IMF’nin Endonezya Bali Adası’nda düzenlenen yıllık toplantısında gerçekleşti.

“12 MİLYAR DOLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Ağustos ayında yemin ederek göreve başlayan Pakistan Başbakanı İmran Han, iki gün önce ekonomik sıkıntılara ilişkin yaptığı konuşmada, ülkenin 10 ila 12 milyar dolara ihtiyacı olduğunu kaydetmişti.

Pakistan Maliye Bakanı Asad Umar da geçen hafta yaptığı açıklamada borç alımı için IMF ile resmi görüşmelere başlanacağını açıklamıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ