Ankara'nın El Bab yalanı!

İnsan Hakları Gözlemevi: Türkiye el Bab'ı kontrol etmekten çok uzak. AKP "Başarı kazandık" algısı oluşturmaya çalışıyor.

AKP ve TSK el Bab'da ilçe merkezine girildiğini açıklamasına rağmen sahadaki veriler ve gözlemciler tam tersini söylüyor. 

Suriye Gözlemcisi: "Türkiye El Bab'ı kontrol etmekten çok uzak"
İnsan Hakları Suriye Gözlemcisi'nin haberine göre Türkiye'nin el Bab'ın büyük bir çoğunluğunu ele geçirdiğine dair haberler gerçeği yansıtmıyor. Son bilgilendirmeye göre şehrin kuzey ve batı kesimlerinde Türk ordusu ve müttefikleri ile IŞİD arasındaki çatışmalar devam etmekte ve IŞİD şehrin büyük çoğunluğu üzerindeki kontrolünü hala devam ettiriyor.


Suriye Gözlemcisinin Fırat Kalkanı operasyonuna dâhil olan bir kaynağına göre Rejim ordusunun şehrin güneyinde tam kuşatma kurmadan şehrin düşmesi imkânsız.

HİÇBİR ANA YERLEŞİM ELE GEÇİRİLEMEDİ
El Bab operasyonuna start verildiği 13 Kasım'dan bu yana tam 3 ay geçmesine ve büyük bir askeri yığınak yapılmasına rağmen Türkiye'nin ve desteklediği Suriyeli muhaliflerin el Bab çevresindeki hiçbir ana yerleşim yerini ele geçiremediği, 21 Aralık'ta Türk ordusunun IŞİD elinden ağır bir yenilgi aldığı, örgütün el Bab ve çevresindeki Kabasın, Bezaa gibi ana yerleşim yerlerinde defalarca Türk birlikleri püskürttüğü belirtildi. 7 Şubat tarihinde başlayan operasyonda ise Fırat Kalkanı birlikleri şehrin batı ve kuzey kısımlarında kontrol sağlayabildi.

Asya haber ajansına konuşan askeri kaynaklar Türk birliklerinin el Bab'da ilerlemeye devam ettikleri iddialarını reddeti: "Son 24 saatte bir metrelik ilerleme dahi gerçekleşmedi ve durum aynı şekilde devam ediyor".

Askeri kaynaklar Binali Yıldırım'ın açıklamalarını ise algı savaşı olarak tanımlıyor.. AKP'nin terörle mücadelede sahada başarı kazanıldığı izlenimi vermeye çalıştığının altı çiziliyor.

Yıldırım son açıklamasında el Bab'ın büyük oranda kontrol altına alındığını iddia etmişti.


13'Ü ÇOCUK 61 SİVİL ÖLDÜ
Öte yandan, İnsan Hakları Suriye Gözlemcisi şehirde operasyonun başladığı 7 Şubat tarihinden bu yana Türkiye'nin hava ve kara bombardımanı nedeniyle 13'u çocuk 61 sivilin ölümünü belgelediğini duyurdu.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ