Amerikalı senatörden iş adamlarına Türkiye’ye yatırım yapmayın çağrısı

Türkiye’ye satılacak F-35 savaş uçaklarının engellenmesini içeren tasarıyı hazırlayanlardan ABD Senatörü James Lankford, Amerikalı iş adamalarına Türkiye’de yatırım yapmayın çağrısında bulundu.
Türkiye’nin Amerikalı vatandaşlarına iyi davranmadığını savunan Lankford, “Türkiye’nin artık yatırım yapmak için iyi bir ülke olmadığını” söyledi.

ipahaber'in haberine göre; Amerikan kanalı MSNBC’deki ‘politika konuşma şovuna’ katılan Oklahoma Senatörü Lankford, Amerikalı Rahip Andrew Brunson’a atıfta bulunarak “Türkiye’de, sahte suçlamalarla hapishanede tutulan Amerikalıların.”olduğunu belirtti.
  Lankford, Brunson’ın Amerika’ya karşı olarak hapiste tutulduğunu iddia etti. Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra çok Türkiye’nin çok değiştiğine dikkat çeken Amerikalı Senatör, “ABD vatandaşlarının Türkiye’de güvende olduklarını bilene kadar Türkiye’de yatırımın artmaması gerektiğine”dikkat çekti


KUZEY KORE GİBİ

Lankford, “Türkiye’nin daha çok Kuzey Kore gibi hareket ederek rehinelerimizi serbest bırakmasını isteyebileceğimi asla düşünmemiştim. Bunu bir NATO müttefiki için söylemek çok tuhaf görünüyor.”diye konuştu. Söz konusu tasarıya destek veren bir başka Demokrat Parti Senatörü Jeanne Shaheen, Brunson’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından rehin tutulduğunu iddia etti.

ERDOĞAN’IN DAVRANIŞLARI KABUL EDİLEMEZ

Erdoğan’ın, “Fethullah Gülen’in karşılığından Brunson’ın teslim edilebileceğini söylemesinin kabul edilemez olduğunu” belirten Shaheen “Bu ABD’ye şantaj yapmaktır. Biz buna katlanmayacağız. NATO üyesi bir ülkenin bizim yanımızda yer alması lazım”dedi. Erdoğan’ın darbe girişiminden sonra “çok sarsıldığını” ve “otoriter eğilimlerini ikiye katladığını” belirten Shaheen, Erdoğan’ın davranışlarına ‘kabul edilemez’ nitelemesinde bulundu. Her iki senatör, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslim edilmesini engelleyecek tasarıyı komisyona taşımıştı. ABD Temsilciler Meclisi, yıllık savunma politikalarının çerçevesini düzenleyen ve Türkiye’ye F-35 satışını durduran, 716 milyar dolarlık Ulusal Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) dün kabul edilmişti.

ipahaber

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ