Almanya'dan Türkiye'ye 'nota'

Verilen notada Türkiye hükümetinin başta ‘Nazi benzetmesi’ olmak üzere suçlayıcı ifadeleri terk etmesini istendi.
Deutsche Welle’de yer alan habere göre, Almanya’daki Türk vatandaşlarının referandumda Almanya’dan oy kullanabilmelerine onay veren hükümet, bunu yaparken iznini birtakım koşullara bağladı.

Diplomatların ‘fren mekanizması’ olarak adlandırdığı koşullar, Türk siyasetçilerin Almanya hakkındaki söylemlerine ve ülkede düzenlenecek siyasi etkinliklere sınırlar çiziyor. Hükümet, Almanya’daki oylama süresince Alman makamlarıyla yakın işbirliği yapılmasını, Alman yasalarına uyulmasını zorunluluk haline getirdi. 

En önemli koşul ise Erdoğan başta olmak üzere Türk siyasilerin Almanya’ya yönelik ‘Nazi yaftası’ gibi suçlamalara son vermelerini kapsıyor. Ankara’ya iletilen notada, koşullara uyulmadığı takdirde iznin gözden geçirilebileceği mesajına da yer verildi.

Hakaretin sonucu üç yıla kadar hapis veya para cezası 

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, gazetecilerin “Hangi koşullarda izin federal hükümet tarafından iptal edilir?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Hem başbakan hem diğer hükümet temsilcileri defaatle Nazi benzetmelerine son verilmesi gerektiğini söyledi.”


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer ise Alman Ceza Kanunu’nun 90’ıncı maddesine işaret ederek, Almanya’ya hakaret etmenin, aşağılamanın üç yıla kadar hapis veya para cezasıyla cezalandırılmasının öngördüğünü aktardı.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ