Almanya’da gurbetçilere kötü haber: Merkel’in veliahtı çifte vatandaşlığa karşı

Almanya’da Hristiyan Demokrat Parti’nin (CDU) lideri Angela Merkel’in koltuğuna aday tek kadın olan Annegret Kramp-Karrenbauer, Türklerin çifte vatandaşlığı kaybedebileceğinin sinyalini verdi.


22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Şansölyesi seçilen Angela Dorothea Merkel’in 13 yılın ardından CDU’nun liderliğini bırakacağı açıklaması Alman siyasetini hareketlendirdi.

Merkel’in ilk önce parti liderliğini, 2021’de ise siyaseti bıkacağını söylemesinin ardından Merkel’in koltuğuna kimin geleceği konuşulmaya başlandı.


EN İDDİALI ADAY KRAMP-KARRENBAUER 

Merkel sonrası için dikkat çeken isimlerden birisi de şu ana kadar adaylığını duyuran tek kadın Annegret Kramp-Karrenbauer oldu.

Bild am Sonntag’ın yaptığı ankete göre oyların yüzde 32’sini alan, ARD tarafından yapılan anket çalışmasında ise oyların yüzde 46’sını alan ve 7 Aralık’ta gerçekleşecek parti kongresinde seçilme ihtimali kuvvetli hale gelen Kramp-Karrenbauer ülkenin çok okunan dergilerinden Der Spiegel’e konuştu.

ÇİFTE VATANDAŞLIĞA KARŞI

Der Spiegel’e verdiği mülakatta Kram-Karrenbauer, ülkesinde uygulanan çifte vatandaşlık uygulamasından rahatsız olduğunu ifade etti.

Almanya’da yaşayan Türklere uygulanan, Alman ve Türk çifte vatandaşlığının beklenen verimi sağlamadığını söyleyen Kram-Karrenbauer , “Türkiye, ülkedeki vatandaşların kendi tarafında olmasını istiyor. Eğer bu durum devam ederse çifte vatandaşlık amacını kaybetmiş olur. Bu sistemin nasıl biteceğine dair konuşmamız gerekiyor.” dedi.

MERZ’İN İSMİ DE GEÇİYOR

Kram-Karrenbauer’in yanısıra CDU’nun bir dönem Meclis Grup Başkanlığı görevini ifa eden hukukçu ve finansçı Friedrich Merz’in ismi de liderlik için geçiyor.  

Merz’in denetim kurulu başkanlığını yaptığı BlackRock şirketine iki hafta önce polis tarafından baskın yapılmıştı. Kuzey Ren-Vestfalya (NRV) Eyalet Savcılığı, BlackRock’ı 4 milyar euro vergi kaçırmakla itham ediyor.

SAĞLIK BAKANI SPAHN DA ADAY

Bir diğer aday ise Federa Sağlık Bakanı Jens Spahn. Ancak CDU’ya yakın kaynaklar özel hayatındaki tercihleri sebebiyle Spahn’ın seçilme ihtimalini zayıf olarak görüyor.

Katolik olan ve eşcinsel olduğunu belirten Spahn, 2017 yılı aralık ayında Alman gazeteci Daniel Funke ile evlendi. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ