Almanya Türkiye’ye ekonomik baskıyı artırıyor

Alman hükümeti, Türkiye‘de faaliyet gösteren Alman firmalarına yönelik hermes kredi ve yatırım garantilerini sınırlandırma kararı aldı.
DW Türkçe‘nin aktardığı ve Alman Haber Ajansı’nın (dpa) hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre, 2017 yılında Alman şirketlerine yönelik hermes garantileri 1.5 milyar Avro ile sınırlandırılacak. Alman hükümetinin bu adımı, Türkiye ‘ye yönelik ekonomik baskıyı artırmak üzere attığına dikkat çeken dpa, Türkiye için hermes garantileri hacminin 2015 yılında 2.1 milyar Avro olduğunu, 2016 yılında 1.1 milyar Avro’ya düştüğünü kaydetti.

Hermes kredi ve yatırım garantileri, Alman ihracat şirketlerini yabancı iş ortaklarının ödemeleri aksatması durumunda doğacak zarara karşı korumayı amaçlıyor.

Başbakan Angela Merkel de bugün yaptığı açıklamada, Türkiye ‘de tutuklu Alman vatandaşları ile ilgili olarak Türkiye ‘nin üzerindeki ekonomik baskının artırılabileceği sinyalini vermişti. Merkel Türkiye ile ekonomik ilişkilerin zaten bir süredir sınırlandırıldığına dikkat çekerek, “Ve gerekirse, ki bunu istemiyorum, bunu devam ettireceğiz” demişti.


Ankara’ya yönelik üst sınır 2017 yılında, aralarında insan hakları savunucusu Peter Steudtner ve gazeteci Deniz Yücel’in de olduğu Alman vatandaşlarının Türkiye ‘de tutuklanmasıyla devreye sokulmuştu.

İlişkilerin gerilmesiyle birlikte Almanya , Türkiye için seyahat uyarısında bulunmuş ve Ankara ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği’ni güncelleştirme görüşmelerini bloke etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ