Almanya Erdoğan'a ateş püskürüyor.. Sıra Merkel'de

Alman'yadan Erdoğan'a bir tepki de Merkel'den geldi. Almanya Başbakanı, "Türk liderlerin yaptığı Nazi kıyaslamaları son bulmalı" dedi.
Erdoğan'ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Nazilerle kıyaslamasına Berlin tepkili. SPD Genel Başkanı Martin Schulz, suçlamaları "küstahlık" diye nitelendirdi. Erdoğan'ın "Merkel, sen şu anda Nazi uygulaması yapıyorsun" sözlerini değerlendiren Almanya Hükümet Sözcüsü Ulrike Demmer de, "Hiçbir şekilde kabul edilemez" dedi. Merkel, "Türk liderlerin yaptığı Nazi kıyaslamaları son bulmalı" ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erdoğan'ın 'Nazi' benzetmesiyle ilgili olarak konuştu. Merkel, "Türk liderlerin yaptığı Nazi kıyaslamaları son bulmalı" dedi.

MERKEL'İN RAKİBİ SCHULZ'DAN ERDOĞAN'A: KÜSTAHLIK


Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin (SDP) pazar günkü kongresinde bütün delegelerin oylarını alıp parti genel başkanlığına seçilen Martin Schulz, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i "Nazi uygulaması" yapmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi. Partinin başbakan adayı Schulz, Erdoğan'ın sözleri için "küstahlık" dedi.

Martin Schulz, "Dost bir ülkenin cumhurbaşkanının bu ülkenin başbakanını bu şekilde aşağılaması küstahlıktır. NATO üyesi ve AB üye adayı bir ülkenin devlet başkanının uluslararası diplomasi kurallarını çiğneyemeyeceği ona hatırlatılmalı ancak Erdoğan bir devlet başkanına yakışmayan tutumunu sürdürüyor” dedi.


HÜKÜMET SÖZCÜSÜ DEMMER: KABUL EDİLEMEZ


Erdoğan'ın "Merkel, sen şu anda Nazi uygulaması yapıyorsun" sözlerini değerlendiren Almanya Hükümet Sözcüsü Ulrike Demmer de, "Hiçbir şekilde kabul edilemez" dedi. Demmer, "Erdoğan'ın Nazi karşılaştırması hiçbir şekilde kabul edilemez. Söylemlerini yumuşatma ve oluşabilecek kalıcı bir hasarı engelleme kararı Türkiye'ye kalmış" ifadelerini kullandı.

Kloeckner: “Erdoğan aklını mı yitirdi

Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) Genel Başkan Yardımcısı Julia Kloeckner de “Erdoğan aklını mı yitirdi” diye sordu. Kloeckner, AB'nin Türkiye'ye yapmakta olduğu milyarlarca avroluk mali yardımın kesilmesi için girişimlerde bulunacağını söyledi. 

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise Nazi yorumlarını şok edici olarak tanımladı.


SİGMAR GABRİEL: HOŞ GÖRÜLÜYÜZ AMA APTAL DEĞİLİZ

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Erdoğan'ın Nazi yorumlarını “şok edici” olarak tanımladı ve ekledi “Hoşgörülüyüz ama aptal değiliz bu yüzden Türk mevkidaşımın net biçimde bilmesini isterim ki burada bir sınır aşılmıştır.”

Alman Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve CDU milletvekili Norbert Röttgen de Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesi durumunda AB ile üyelik müzakerelerinin sona ereceği uyarısında bulundu. Röttgen, Erdoğan'ın Nazi benzetmesine ilişkin olarak ise yorum yapmayarak "Biz bu seviyede değiliz" diye yanıt verdi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ