Almanya çalıştıracak işçi arıyor

Alman ekonomisi çalıştıracak eleman bulmakta zorlanırken, Türk kökenli göçmenler arasındaki işsizlik oranı rekor kırıyor. Yapılan bir araştırmaya göre Türk kökenli göçmenlerin yaşadığı bu sorunun temelinde gettolaşma ve dil yetersizliği yatıyor.iş çevreleri çalıştıracak eleman bulamamaktan yakınırken, Almanya’da yaşayan Türkler arasındaki işsizlik oranları rekor kırmaya devam ediyor. Ülke genelindeki işsizlik rakamları yüzde 5.4’e gerilerken, Türk kökenliler arasındaki işsizlik oranı yüzde 15.3 seviyesinde. Araştırmalar bunun temelinde gettolaşmanın sonunda ortaya çıkan dil yetersizliğine işaret ediyor. Gettodan kurtulup, dilini geliştirenlerin iş bulma imkanının yükseldiği belirtiliyor.


BİLİM ADAMLARI NEDENİNİ ARAŞTIRIYOR

1960-1970 arası büyük işçi göçüne sahne olan Almanya’ya ikinci büyük göç dalgası 2015’te yaşandı. Uzun yıllar gelenleri ‘misafir işçi’ olarak niteleyen ve onların bir gün ülkelerine döneceğini düşünen Almanların beklentisi yanlış çıkınca, üniversitelerde göç ve göçmenlik konulu araştırmaların sayısı da arttı.

TÜRKLER ORTALAMANIN ÜÇ KATI

Entegrasyon konusunda Ifo Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma, Almanya’ya gelen göçmenlerin gettolara sıkışması durumunda iş bulma imkanlarının çok daraldığını ortaya koydu. Bu iddiayı destekleyen en önemli veri ise ülkedeki en eski ve en büyük göçmen grubu Türkler’in arasındaki işsizlik rakamları. Almanya genelinde işsizlik oranı yüzde 5.4 seviyesine gerilemesine rağmen Türk kökenli göçmenler arasında bu oranın yüzde 15.3’e çıkması dikkat çekiyor. Almanya genelindeki yabancılar arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 13.8.

GÖÇMEN AKININDA GELENLERDE İŞSİZLİK YÜKSEK

1960-1973 arasındaki misafir işçi uygulaması sırasında Almanya’ya 2.6 milyon kişi gelmişti. Bu gelenlerin çok önemli bir kısmı İtalya, Yunanistan, İspanya, Yugoslavya ve Türkiye kökenliydi. Bugün eski Yugoslavya-Balkan kökenliler arasındaki işsizlik oranı yüzde 13 seviyesinde seyrediyor. Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya kökenliler arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 9.2.

GETTODA YAŞAYAN DİL ÖĞRENEMİYOR

Araştırmayı Welt gazetesine değerlendiren ekonomist Ludger Wössmann, entegrasyon ile gettolaşma arasındaki olumsuz ilişkiye dikkat çekiyor. Bir şehre ya da bölgeye gelen göçmenleri aynı ülkeden başkalarının takip ettiğini altını çizen Wössmann, ‘’Yabancı bir ülkede tanıdığı birileriyle bulunma arzu ve ihtiyacı, gettoların doğmasına yol açıyor. Bu durumdan da en çok göçmen çocukları etkileniyor. Dil öğrenmeleri yavaşlayan çocuklar, Almanya doğumlu bile olsalar yabancılık psikolojisindne kurtulamıyor’’ değerlendirmesinde bulunuyor.

TÜRKLERDE EĞİTİM SEVİYESİ HALA DÜŞÜK

Araştırmaya göre gettolaşmanın yanında göçmenlerin ‘düşük eğitim seviyesi’ başarı ve sosyal entegrasyonun önündeki en büyük sebeplerin başında geliyor. Özellikle sayısı 1.5 milyonu bulan Türk vatandaşları arasında, ikinci kuşak da dahil olmak üzere eğitim seviyesinin düşüklüğü dikkat çekiyor.

DÜŞÜK EĞİTİM İŞSİZLİĞE DÖNÜŞÜYOR

Eğitim eksikliğinin en büyük yansıması ise işsizlik oranlarında görülüyor. Almanya’da işsizlik oranı yüzde 5.4 seviyesinde iken Türk kökenliler arasında işsizliğin bunun 3 katı olduğu dikkat çekiyor. Araştırmaya göre bu oranın temel sebepleri arasında, göçmen kökenli ailelerin çocuklarının, genel ortalamanın çok altında eğitim alması yatıyor. Göçmen çocukların dil öğreniminde yaşadığı sorunların temelinde ise ailenin Almanca yetersizliği bulunuyor.

DİLİ ÇÖZEMEYEN GERİDE KALIR

Araştırmayı yapan Wössmann, göçmen kökenli çocukların uzun vadede başarılı olmasını sağlamak için gettolaşmanın önlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Wössmann, ‘’İstihdam konusunda iş dünyasında iyi derecede entegre olmuş ailelerin çocuklarında bile dil sorunları vardı. Çünkü bu çocuklar Almanca dışında dilin yoğun olarak konuşulduğu çevrelerde yaşıyor’’ değerlendirmesinde bulunuyor.

MÜLTECİLERDE SÜREÇ UZUN

Misafir işçilere göre mültecilerin durumunu ise daha farklı. İşçiler çalışmak için gelirken mültecilerin iş hayatına entegrasyonu daha uzun bir süreç izliyor. Mültecilerin yüzde 50’si yaklaşık 6 yıl sonunda bir iş sahibi olurken, bu rakam 10 yılın sonunda yüzde 60’a, 14 yılın sonunda yüzde 70’e çıkıyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ