Alman Savunma Bakanı'ndan Türkiye'ye rest!

Alman savunma bakanı, askerlerini Türkiye’den çekmeleri durumunda bunun sadece İncirlik’le sınırlı kalmayacağını ifade ederek Konya’daki üssü hatırlattı.
Türkiye, Alman Federal Savunma Komisyonu üyesi vekillerin İncirlik Üssü ziyaretine onay vermemişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, İncirlik’ten çekilebileceklerini söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bunun üzerine “İncirlik’ten çekilirlerse kendileri bilir” demişti.

Konya’daki üssü hatırlattı


Çavuşoğlu’na, ABD’yi ziyaret eden Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel’den yanıt gecikmedi. Gabriel, Alman askerlerinin Türkiye’den çekilmesi durumunda, bunun İncirlik’le sınırlı kalmayacağını söyledi.

Alman bakan, ‘İncirlik ile NATO misyonu çerçevesinde Konya’da konuşlandırılan erken uyarı uçakları AWACS’ların birbiriyle bağlantılı olduğunu’ ifade ederek, “Bu entegre bir karar. Ben her iki konunun birbirinden ayrılmasının zor olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Konya’daki görev yapan erken uyarı uçağı AWACS personelinin üçte biri Alman askeri.

Ürdün ziyareti

Öte yandan Alman savunma bakanı Ursula Von der Leyen, ülkesinin İncirlik’e alternatif olarak gösterdiği Ürdün’e bu hafta sonu gidiyor. Leyen, Kral Abdullah’la görüşecek.

Türkiye, geçen yıl da Almanya’nın ‘Ermeni soykırımı’nı kabul etmesinin ardından Alman vekillerin İncirlik ziyaretlerine ‘ambargo’ koymuştu.

İncirlik Üssü’nde yaklaşık 250 Alman askeri bulunuyor.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ