Alman polisinden DİTİB imamlarına baskın

Alman polisi casusluk soruşturması kapsamında Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde dört DİTİB imamının evine operasyon düzenledi.
Almanya Federal Başsavcılığı, DİTİB'e yönelik casusluk soruşturması kapsamında bu sabah düzenlenen ev baskınlarıyla ilgili internet sayfasında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Alman Ceza Yasası’nın "yabancı bir ülke adına casusluk yapma" suçunu düzenleyen 99. maddesi uyarınca bir soruşturma yürütüldüğü ve Federal Mahkeme'nin (Alman yargıtayı) hakimlerinin de kararı doğrultusunda Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde dört DİTİB imamının evine operasyon düzenlendiği belirtildi.

Operasyonda Federal Emniyet Teşkilatı'na Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland Pfalz eyalet teşkilatlarının da destek verdiği bildirildi. 

Başsavcılık evlerinde arama yapılan dört zanlının, Gülen yapılanması sempatizanları hakkında bilgi topladığı ve Köln’deki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na rapor yazmakla suçlandığını kaydetti. Açıklamada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 20 Eylül 2016 tarihinde bu yönde bir talepte bulunduğu bildirildi. 


Federal Başsavcılık operasyonların amacının zanlılara yönelik suçlamalara yönelik kanıtların bulunması olduğunu belirtti. Federal Başsavcılığın operasyonla ilgili olarak Federal Emniyet Teşkilatı’nı görevlendirdiği, soruşturma ile ilgili daha kapsamlı detay verilemeyeceği ifade edildi. 

Operasyon ertelendi

Der Spiegel'ın internet portalında yer alan haberde de operasyonların aslında ocak sonunda yapılmasının planlandığını, ancak daha sonra ertelendiğini yazdı.
Spiegel, operasyonun Yeşiller Partisi'nin din işlerinden sorumlu sözcüsü, milletvekili Volker Beck'in DİTİB hakkındaki suç duyurusuna dayandığını, Federal Başsavcılığın Federal Emniyet Teşkilatı'nı operasyonla ilgili görevlendirdiğini yazdı. Beck geçen yıl aralık ayında Federal Başsavcılığa DİTİB'e yönelik casusluk skandalıyla ilgili olarak bazı belgeler teslim etmişti. 
Bu belgeler arasında Diyanet'in Türkiye'nin yurtdışındaki temsilciliklerine yazdığı yazı ile Almanya'daki Türk konsolosluklarının Ankara'ya gönderdiği raporların bulunduğu bildiriliyor.

Casusluk soruşturması 

Spiegel operasyonlarda casusluk skandalı çerçevesinde Gülen yapılanmasına dair yazılan yazıların gizli servis belgesi olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunun, soruşturmanın en önemli bir parçasını oluşturduğunu yazdı. Habere göre, belgeler bu kategoride değerlendirilirse, DİTİB imamları gizli servise bağlı olarak çalışmasalar da hukuki açıdan 'casus' olarak nitelendirilebilecek. 

Anayasayı Koruma Teşkilatı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başkanı Burkhard Freier geçen hafta Düsseldorf'ta Eyalet Meclisi İç Komisyonu'na bilgi vererek casusluk yapan en az 13 imamın olduğunu belirtmişti. Freier Rheinland-Pfalz eyaletindeki üç cami cemaatinden de imamların bilgi topladığını, 33 şahıs ve 11 eğitim kuruluşunun imamlar tarafından Diyanet'e ihbar edildiğini açıklamıştı.

İstihbarat servisinin elindeki verilere göre Türkiye'nin Köln, Düsseldorf ve Münih Konsolosluklarındaki din hizmetleri ataşeleri Diyanet İşleri'ne üç rapor gönderdi. Başka belgelerin de gönderilmiş olabileceği üzerinde duran Anayasayı Koruma Teşkilatı tüm casusluk faaliyetinin din hizmetleri ateşeleri tarafından yönlendirildiği görüşünde.

© Deutsche Welle Türkçe
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ