Alman Hükümeti sığınmacı rakamını tutturdu

2017 için hedeflenen maksimum sığınmacı sayısının altında kalındı.
Alman hükümeti, 2017 yılında Almanya'ya gelen toplam mülteci sayısının 200 binin altında kalmasının beklendiğini açıkladı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte "Kasım ayı sonunda yaklaşık 173 bin civarındaydık. Tüm yıl için toplam rakamın 200 bin mültecinin altında kalacağını tahmin ediyorum" şeklinde konuştu.

Buna göre 2017 yılında mülteci sayısı Hristiyan Soyal Birlik'in (CSU) talep ettiği sınırın altında kalmış olacak. Bavyera eyaleti Almanya'nın güneyinde bulunduğu için 2015 ve 2016 yılındaki sığınmacı dalgasından en fazla etkilenen eyalet olmuştu. Bu nedenle CSU Almanya'ya yıllık mülteci sayısının 200 bin ile sınırlandırılmasını talep etmişti Alman Hristiyan Demokrat (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partileri arasında bu konuda geçen ekimde uzlaşma sağlanmıştı.


Almanya'ya 2015 yılında yaklaşık 890 bin, 2016 yılında ise yaklaşık 280 bin mülteci gelmişti. Söz konusu rakamlarda yaşanan düşüşün başlıca nedenleri olarak ise Balkan rotasının kapatılması ve Türkiye ile imzalanan mülteci anlaşması gösteriliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ