Afgan Türk Veliler Komitesi'nden Afgan Hükümetine uyarı

Afgan Türk Veliler Komitesi, Afganistan hükümetine, Hizmet okulunun kapatılmasıyla ilgili yaşanan tatsız hadiselerin önüne geçmezse kötü reaksiyonlarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.
Komite üyeleri Cevizcan vilayetindeki, Şibirgan Afgan Türk Erkek Lisesi’ne yapılan acımasız saldırıyı millete ve ülkeye bir ihanet sayıp ve hükümetten yaşanan bu acı olayı adil ve tarafsız bir şekilde takip etmesini istediler. Bunun yanı sıra hükümetin bu değerli eğitim yuvalarına sahip çıkmasını istediler.

Komite üyeleirnden biri olan Sıddıkullah Tevhidi Perşembe günkü konuşmasında, "Hükümetten isteğimiz, Türkiye Büyükelçiliğine, hangi terörist faaliyetlerini yaptığımızı sormasını talep ediyouz" ifadelerini kullandı.

Üniversiteye giriş sınavı olan KANKUR’daki %99.7 başarı bu okullara destek verilmesini arttırmıştı.


Komite Başkanı Yusuf Peştun ise ‘’Ülke birincisi yetiştiren bu okulları elimizden almak istiyorlar’’ dedi.

Fizik öğretmeni olan Gülbahar Dinler, "Afganistan, bu okulları elinden kaybederse, bu kalite ve düzen ile genç neslin eğitim görme şansını kaybedecek" şeklinde konuştu.

KANKUR sınavıda 158 bin katılımcı arasında Ülke birincisi olan Tahmine Payinde, bu okulların var olması ile iftihar ettiğini, kendi başarısını hocaları ve eğitim sistemine borçlu olduğunu ve okulların Maarif Vakfına devir edilmek istenmesine karşı olduğunu açıkladı. Ariana News’e konuşan Tahmine Payinde, ‘’Bu okullardan çok şey öğrendik ve bu okullar tecrübesi olmayan ve daha ne yapacağı belli olmayan bir kuruma teslim edilmemeli’’ ifadelerini kullandı.

Afgan Türk Okulları Afganistanda 23 yıldır eğitim hizmet vermekte ve 15 Temmuz hadisesinden sonra Türkiye bu okulların idaresini Maarif Vakfına teslim etmesini istedi

.(Ariana News)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ