AB'ye eleştiri: Havlıyorsunuz ama ısırmıyorsunuz

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa Birliği’nin Türkiye tavrını eleştirerek, ‘havlıyorsunuz ama ısırmıyorsunuz’ dedi.

Dün AP’de yapılan genişleme tartışmasında söz alan Piri, geçen hafta açıklanan ilerleme raporları ile ilgili konuştu. Raporları hazırlayan AB Komisyonu’nu sert şekilde eleştiren Hollanda’lı Sosyalist milletvekili, rapordaki son derece ağır tenkitlere rağmen siyasi bir sonuca varılamadığını söyledi.

İlerleme raporuna göre Türkiye’nin geçen yıla göre daha da geriye gittiği, 2. yılına girmek üzere olan OHAL idaresinde temel hak ve hürriyetlerin ciddi şekilde engellendiği, on binlerce insanın hapsedildiğini vurgulayan Piri, ‘bu karanlık tabloya rağmen Komisyon siyasi sonuçlar çıkarmada başarısız olmuştur. Temel demokratik ilkeleri hiçe sayan anayasanın değişikliğinin uygulamaya sokulması durumunda dahi üyelik müzakerelerinin devam edebileceği illüzyonunu canlı tutmaktadır’ dedi. Piri, AB’nin rapor marifetiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a net bir mesaj gönderme imkanını kaçırdığını vurguladı.


Piri, geçen sene kaleme aldığı ve AP Genel Kurulu’nda büyük bir çoğunlukla kabul edilen raporunda anayasa değişikliklerinin yürürlüğe girmesi durumunda müzakerelerin askıya alınması çağrısı yapmış ancak üye ülkeler teklife sıcak bakmamıştı.

AB Komisyonu, geçtiğimiz hafta yayınlanan ilerleme raporu ile Türkiye müzakerelerini fiilen askıya almıştı. Strateji belgesinde ‘bu şartlar altında yeni müzakere fasılları açılması öngörülmemektedir’ ifadesi yer almıştı.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ