ABD, Türkiye'den sonra o ülke için de düğmeye bastı

Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti'den bir grup ABD'li senatör, Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısı sundu.
Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti'den bir grup ABD'li senatör, Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısı sundu. Tasarı, Rus siyasetçilere yönelik yeni yaptırımları, enerji yatırımları ve uranyum ithalatına ilişkin kısıtlamaları içeriyor. ABD'nin yaptırım kararına Rusya'dan tepki gecikmedi.Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Aleksey Çepa,"Karşı yaptırım uygulamaya hazırız" açıklamasını yaptı.Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti'den bir grup ABD 'li senatör, Rusya 'ya yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısı sundu. Sputnik'in aktardığına göre Tasarı, Rus siyasetçilere yönelik yeni yaptırımları, enerji yatırımları ve uranyum ithalatına ilişkin kısıtlamaları içeriyor.

Türkiye gibi müttefiklerini de dahil birçok ülkeyi hedef alan yaptırım politikasından geri adım atmayan ABD , Rusya 'ya 2014 yılından bu yana uyguladığı yaptırımları artırmak için harekete geçti.

Rusya'dan ABD yaptırımlarına ilk tepki: Karşı yaptırım uygulamaya hazırız


Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Aleksey Çepa, ABD’nin kendi çıkarlarına uygun davranmayan her ülkeye karşı yaptırım uygulamaya hazır olduğunu söyledi.

ABD’nin Türk Bakanlara yaptırım uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulunan Çepa, "Rusya’da şöyle bir söz var, ordu ve deniz filosundan daha iyi müttefik yok. Amerika’nın ise ABD dolarından daha iyi müttefiği yok. Avrupa güçlü olunca, onlar Avrupa Birliği’ne karşı oluyorlar. Çin güçleniyor, Çin düşman oluyor. Türkiye ABD’nin istediği gibi davranmayınca hemen yaptırımlar ve ticari savaşlar uygulamaya başlıyorlar. ABD’nin çıkarlarına uymayan şeyler olunca, onlar hemen buna karşı belirli eylemler uyguluyorlar" dedi.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ