ABD heyeti ile 'vize krizi' görüşmesi sona erdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlığındaki heyet Dışişleri Bakanlığına geldi.
ABD Heyeti ile Dışişleri Bakanlığı yetkilileri arasında başta vize konusu olmak üzere gündemdeki konular görüşüldü.


ABD ile Türkiye arasındaki vize görüşmelerinin "olumlu" geçtiği iddia ediliyor.Reuters’a konuşan Dışişleri kaynakları, görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi.ABD'li heyetin verdiği bilgilere göre vize krizinin bitmesi için ABD'nin 4 şartı olduğu bildirildi.

Habertürk'ün aktardığı habere göre o 4 şart şöyle;

Metin Topuz ve Mete C. ile ilgili kanıtlar iletilmeli
Temasların ABD'nin isteğiyle olup olmadığı sorulmalı.
Çalışan ABD'nin talebiyle temas yürüttüyse tutuklanmasın
Çalışanlarına dair soruşturmada ABD'ye bilgi verilmeli


Diplomatik kaynaklar, Türkiye tarafının "ABD ile görüşmelerde önşartları kabul etmiyoruz" dediğini aktardı. ABD ile görüşmeler önşartsız başladı.

NE OLMUŞTU?

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklanmıştı.

Sözcü Kalın'dan vize kriziyle ilgili açıklama

Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı konuya tepki göstermişti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Topuz'la ilgili olarak "25 Eylül 2017 tarihinde terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan söz konusu kişi ABD Konsolosluğunun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir" açıklamasını yapmıştı.

ABD’nin Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıklaması üzerine Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de “ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır” açıklamasında bulunmuştu

Krizin aşılması için ABD ve Türkiye'nin talepleri var. ABD'nin talebi, tutuklu çalışanlarla ilgili delillerin sunulması, bundan sonraki süreçte çalışanların yargı süreçlerine dahil edilmeyeceğinin garantisinin verilmesi. Türk tarafı ise, vize başvurularının askıya alınması kararından dönülmesini istiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ