ABD Almanya’dan 11 bin 900 asker çekecek

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Almanya’da konuşlu bulunan 11 bin 900 Amerikan askerini çekeceklerini duyurdu. Almanya’da konuşlu ABD askerlerinin sayısı böylece 24 bine düşecek.
ABD, Almanya’dan asker çekme planını dün resmen açıkladı. Plana göre 11 bin 900 Amerikan askerinin Almanya’dan ayrılması bekleniyor. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ilk aşama çekilmenin haftalar içinde başlayabileceğini söyledi.

Askerlerin 6 bin 400’ü ABD’ye geri dönerken 5 bin 600’ü diğer NATO ülkelerine konuşlandırılacak. Böylece Almanya’daki Amerikan askerlerinin sayısı 36 binden 24 bine düşmüş olacak.

TRUMP, ALMANYA’YI SUÇLAMIŞTI


ABD Başkanı Donald Trump daha önce Almanya’da konuşlu olan asker sayısını düşürme talimatı vermiş ve buna gerekçe olarak, Almanya’nın savunma harcamalarının hala çok düşük olduğunu öne sürmüştü. Washington söz konusu karar öncesinde Berlin ile de istişarede bulunmamıştı.

Trump ayrıca savunma harcamalarının artırılması için Almanya’ya uzun süre baskı yapmış, ABD’nin eski Berlin Büyükelçisi Richard Grenell de geçen Ağustos ayında Alman hükümetinin savunma bütçesini artırmaması durumunda ABD askerlerinin bir bölümünün geri çekileceğini dile getirmişti.

ÇEKİLME PLANINA ALMANYA’DAN TEPKİ

Esper’ın açıkladığı çekilme planına Berlin’den tepki geldi.

Başbakan Angela Merkel’e yakın isimlerden, Almanya Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Roettgen, ABD’nin kararını eleştirdi. Roettgen, asker çekilmesinin NATO’yu güçlendirmek yerine zayıflatacağını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ