​AB, Türkiye'ye 3 milyar Euroluk yardımı onayladı

Avrupa Birliği üyesi 28 ülke 3 milyar Euro tutarındaki fon ile, geçen yıl Avrupa’ya gelen bir milyonu aşkın göçmenin sayısını aşağı çekme umuduyla mülteciler için Türkiye'ye yardım verilmesini kararlaştırmıştı.
Ancak 3 milyar euroluk fonun verilmesi gecikmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisine yol açmış, Erdoğan her fırsatta AB'den yeteri kadar para gelmediğini ve anlaşmaya bağlı kalmadığını açıklamıştı.  Erdoğan, son olarak 2018 Şubat'ında yaptığı açıklamada AB'nin sözünü tutmadığı yönündeki açıklamalarını yinelemişti.
 
Bugün AB, Avrupa Komisyonu Mülteci Anlaşması nedeniyle Türkiye’ye taahhüt ettiği ödemenin 3 milyar Euro’luk bölümünü onayladı.
 
Avrupa Komisyonu’nun İç İşleri ve  Göçten Sorumlu üyesi Dimitri Avramopoulos, konuyla ilgili yaptığı açıklamada AB’nin Türkiye’ye 18 Mart anlaşması çerçevesinde 3 milyar Euro’luk ikinci mali yardım paketinin 1 milyarını karara bağladığını açıklayarak," Öncekinde olduğu gibi aynı ayrımı yapmamız mantıklı. AB bütçesi 1 milyar Euro'yu iletirken üye ülkeler de geriye kalan 2 milyar Euro'yu verebilir" şeklinde konuştu.

 
Önerinin AB ülkeleri tarafından onaylanması gerekmekte.
 
AB, Türkiye ile yapılan mülteci anlaşması kapsamında iki parça halinde 3'er milyar euroluk mali yardımda bulunmayı taahhüt etmişti. Bu yardımın 3 milyar euroluk ilk kısmı farklı projelerde kullanılmak üzere harcanmaya başlandı.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ