AB içinde vizesiz seyahat dönemi sona mı eriyor?

Schengen Bölgesi olarak nitelendirilen ve 26 ülkenin vizeye ihtiyaç duymadan seyahat edebildiği uygulamaya sınırlama getirilmesi gündemde.
Brüksel, Paris ve Berlin'deki terör saldırılarının ardından Avrupa Birliği'ni (AB) vizesiz seyahat uygulamasını gözden geçirmeye iten tartışma, Birlik'in gündemine alınmış durumda.

AB üyesi ülke vatandaşlarının seyahatlerinde güvenlik önlemlerinin arttırılması için çalışma başlatıldı.

Euronews'dan Faruk Can'ın haberine göre, Schengen üyesi Avusturya, Macaristan, Norveç, Belçika, İzlanda, Polonya, Çekya, İtalya, Portekiz, Danimarka, Litvanya, Slovakya, Estonya, Lihteştayn, Slovenya, Finlandiya, Letonya, İspanya, Fransa, Lüksemburg, İsveç, Almanya, Malta, İsviçre, Yunanistan ve Hollanda arasındaki vizesiz seyahatlerde, Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) uygulaması, 2021 yılına kadar yürürlüğe sokulacak. 


Uygulama ile birlikte, AB vatandaşları internet üzerinden biyometrik, yolculuk ve güvenlikle ilgili soruları kapsayan bir başvuru formu dolduracak. Elde edilen bilgiler, uluslararası ve Avrupa geneli veritabanları ile karşılaştırılıp potansiyel terörizm ve suç tehditleri tespit edilmeye çalışılacak.

ETIAS başvuruları 96 saat içerisinde işleme tabi tutulup onay yazısı elektronik posta yoluyla gönderilecek.

7 euro ücret karşılığında alınacak onayın geçerliliği 3 yıl boyunca ya da yolcunun seyahat dökümanının geçerlilik süresi dolana kadar sürecek. ETIAS tek seferde 6 aylık süre içerisinde 90 günlük kalışlarda kullanılabilecek.

Seyahat izninin 3 yıl geçerlilik süresi olsa da bu yetkilendirme gerekli şartlar oluşması halinde iptal edilebilecek.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ