2 yaşındaki mülteci çocuğu polisin öldürdüğü kesinleşti

Belçika polisi, dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle bir minibüse açılan ateş sonucu hayatını kaybeden iki yaşındaki Mawda'nın polis kurşunuyla öldüğünü açıkladı. Minibüsteki 26 yetişkin ve dört çocuğun tamamı Kürt mültecilerden oluşuyordu.
Belçika’da polisten kaçan Kürt mültecilerle dolu minibüste hayatını kaybeden İKİ yaşındaki Mawda’nın, polis kurşunuyla can verdiği ortaya çıktı. Savcılık, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan kız çocuğunun, polis kurşunuyla öldürüldüğü iddiasını yalanlamıştı.

Perşembe günü Belçika’nın Namur kenti yakınlarındaki E – 24 karayolunda polis, şüphe üzerine 26 yetişkin ve 4 çocuğun bulunduğu minibüsü durdurmak istedi. Ancak polisin verdiği bilgiye göre, sürücü dur ihtarına uymadı ve kaçmaya başladı. Tamamı Kürt mültecilerden oluşan 30 kişinin bulunduğu araç, kovalamaca sonuc yaklaşık 70 kilometre sonra Mons kenti yakınlarında durdurulabildi.

OTOPSİ SONUCU BASINLA PAYLAŞILDI


De Standaart gazetesine göre polis, mültecileri taşıyan aracı durdurmak için ateş açtı. Olay sırasında minibüsün arkasındaki bagaj bölümünde bulunan iki yaşındaki kız çocuğu ağır yaralandı. Adının Mawda olduğu belirtilen kız çocuğu, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Belçika Savcılığı, olayın ardından yaptığı açıklamada, kız çocuğunun polis tarafından öldürüldüğü iddiasını yalanlamıştı.

Ancak hastanede yapılan otopsi sonucu, iki yaşındaki kız çocuğunun polis kurşunuyla öldüğü belirlendi. Savcılık, Cuma günü bu bilgiyi basınla paylaştı.

ALMANYA’DAN GERİ GÖNDERİLDİLER

Belçika basınına göre, küçük kızın ebeveynleri ile üç erkek kardeşi İngiltere’den Almanya’ya geri gönderildi. Bir süre sonra Belçika’ya geçen aile, yeniden İngiltere’ye gidebilmek için para biriktirmek amacıyla, bir süre yasa dışı işlerde çalıştı.

Belçika polisi, minibüste bulunan mültecileri gözaltına aldı. Savcılık, minibüs sürücüsü ile diğer insan kaçakçılarının yakalanıp yakalanmadığına ilişikin açıklama yapmadı.

Savcılık, kız çocuğunun ölümü ile ilgili soruşturma başlattı. Belçikalı yetkililere göre, ilk bulgular polisin doğru davrandığı yönünde. (BBC Türkçe)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ