​150 ABD zırhlısı Rojava'ya geçti

Rojava'ya geçtiği iddia edilen zırhlıların nereye konuşlandığına dair bir bilgi verilmiyor.
El Meyadin haber kanalı ABD ordusuna ait 150 zırhlı aracın Irak Kürdistanı’nın Sêmalka sınır kapısından Rojava’ya geçtiğini duyurdu. 

Söz konusu haberde, “Irak’ın Fişhabur (Pêşxabûr) sınırından Suriye’ye 150 ABD zırhlısı geçti” diyen El Meyadin, haberi bölgedeki güvenlik kaynaklarına dayandırıyor. Söz konusu güvenlik kaynağı zırhlı araçların Suriye topraklarına geçişleri sırasında ilk kez ABD ordusunun Apaçi helikopteri ve sivil araçlarla askeri konvoyu koruma altına aldığını belirtiyor. Kaynağın ifadesine göre ABD askeri konvoyu 5 Apaçi helikopteri tarafından korunarak sınırın öte tarafına geçirilmiş. Apaçi helikopterleri ve sivil koruma araçları yol boyunca konvoya eşlik etmiş. 

Sêmalka sınır kapısından Rojava'ya geçtiği iddia edilen zırhlıların nereye konuşlandığına dair bir bilgi yok. 


Haberde, ayrıca Suriye’nin Tenef bölgesinde konuşlanan ABD ve İngiliz askerlerinin varlığına da dikkat çekiliyor. Tenef’te çok sayıda ABD ve İngiliz askerinin bulunduğunu belirten El-Meyadin haber kanalı, daha önce de Suriye ve Ürdün arasında uzanan ortak sınır bölgesinde ABD askerlerinin sürdürdüğü geniş çaplı askeri hareketliliği duyurmuş ve Suriye rejimine yönelik hava saldırılarını haberleştirmişti.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ