Trabzon uçağı simülasyonda da pilot hatasıyla uçak pistten çıkıyor

Ankara-Trabzon seferini yapan ve Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pistten çıkarak denize 25 metre kala toprağa saplanıp yamaçta duran Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının kokpitinde yaşananlar simule edildi.
Kazanın ardındaki gerçek tam olarak açıklanmasa da havayolu şirketleri Trabzon Havalimanı'ndaki kazanın ardından simulatörde aynı hataları ikinci pilota yaptırarak test etti.Günde ortalama 80 uçak Trabzon Havalimanı’na iniş kalkış yapıyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, Trabzon Havalimanı'na iniş yaptığı sırada kontrolden çıkmış, pistin kuzey yönünde deniz tarafına doğru sürüklenmişti. İniş takımları, balçığa dönüşen toprağa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabilmişti. Uçaktaki 162 yolcu ve 6 mürettebat ölümden dönmüştü.


PİLOT YAŞANANLARI TEKRARLADI

Hem yolcular, hem de uçuş havayolu çalışanları kazanın ardından nedenini merak ediyordu. Kazanın nedeni henüz tam olarak açıklanmadı ancak havayolu şirketleri kazanın meydana gelişini simulatörde simule etti ve sonuç aynı oldu.

UÇAK PİSTTEN YİNE ÇIKIYOR

Simülasyonda uçan pilot aynı koordinatları izleyerek aynı hataları bilerek yapacak şekilde benzerini denedi. Sonuç neredeyse aynı oldu. Uçak pistten çıkıp denize doğru yöneldi.
(Sözcü)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ