Sosyal medya şirketleri İran ve Rusya'ya karşı harekete geçti

ABD'de Kasım ayında yapılacak kongre ara seçimleri için teknoloji şirketleri harekete geçti. Şirketler, Rusya ve İran'dan gelebilecek olası müdahaleler için önlem almaya çalışıyor.ABD istihbarat kuruluşları Rusya'nın Donald Trump'ın kazanmasını sağlamak için seçimlere müdahale ettiğine inanıyor. Özel Savcı Mueller Trump'ın kampanyasından birilerinin Rusya'nın bu müdahalesiyle işbirliği yapıp yapmadığını araştırıyor. Trump, karşıtları tarafından soruşturmaya müdahale etmeye çalışmakla suçlanıyor. Trump bu iddiayı ve seçim kampanyası sırasında Rusya'yla işbirliği yapıldığı suçlamasını reddediyor.


Yaklaşan kongre seçimleri öncesinde de Amerikanın Sesi sitesinde yer alan habere göre Microsoft’un ABD’de iki muhafazakar düşünce kuruluşunun internet sitelerini hedef alan siber saldırıları önlediğini açıklamasının ardından, benzer bir adım da sosyal medya şirketlerinden geldi.

Facebook, Twitter ve Google, İran rejiminin propaganda aracı olarak kullandığı iddia edilen yüzlerce hesabın kapatıldığını açıkladı. Facebook da Rusya bağlantılı olduğunu söylediği ikinci bir dezenformasyon kampanyasını önlediğini duyurdu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook platformunda belirlenen hesapların iki ayrı kampanyanın parçası olduğunu, bunlardan birinin İran’da devlet medyasıyla bağlantılı, diğerinin de Washington’ın Rus askeri istihbaratıyla ilişkilendirdiği kaynaklarla bağlantılı olduğunu paylaştı.

İranlı yetkililer bu konuda bir açıklama yapmadı. Rusya ise suçlamaları reddetti. Sosyal medya devlerinin Amerika’da Kasım ayında yapılacak ara seçimlere müdahale etmeye yönelik dış kaynaklı olası girişimlere karşı önlem aldığı ifade ediliyor.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ