Robota vatandaşlık verdiler

Suudi Arabistan "Gelecek Yatırım Girişimi" toplantısında gösterilen Sophia adlı robota vatandaşlık verdi. Sophia “Suudi Arabistan Krallığı'na teşekkür ederim. Bu benzersiz durum için onur ve gurur duyuyorum." dedi.
Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen “Gelecek Yatırım Girişimi” toplantısında gösterilen Sophia adlı robota Suudi Arabistan yurttaşlığı verildiği açıklandı.

Independent gazetesinden Cumhuriyet’in aktardığına göre, Hong Kong menşeli teknoloji şirketi Hanson Robotics’te daha önce de insana benzer robotlar tasarlayan David Hanson’ın yaptığı Sophia, tanıtımın sunucusu ve ekonomi yazarı Andrew Ross Sorkin’le sohbet etti. Sophia’ya Suudi yurttaşı olduğunu haber veren Sorkin “Küçük bir duyurumuz var. Şimdi öğrendik Sophia, umarım beni dinliyorsundur. Suudi yurttaşlığı verilen ilk robot sen oldun” dedi. Bu duyuru üzerine teşekkür eden Sophia “Suudi Arabistan Krallığı’na teşekkür ederim. Bu benzersiz durum için onur ve gurur duyuyorum. Dünyada yurttaş olarak tanınan ilk robot olmak tarihi bir şey” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ