Renault'tan sürücüsüz otomobiller için araç içi eğlence alımı..

Sürücüsüz otomobiller için önemli hazırlıklar yapan Renault markası, yeni nesil araçlarda yolculuk edenlere editoryal içerik sağlamak amacı ile Fransız dergi yayıncısı Challenges Group'un yüzde 40 hissesini satın aldı.
Fransız otomotiv devi Renault'dan çok ilginç bir satın alma hamlesi geldi. 

NEDEN SATIN ALDI?

Renault'un böyle bir satın alma yapmasının arkasındaki en önemli motivasyon ise sürücüsüz otomobillerle birlikte araç içi eğlence konusunun daha önemli hale geleceğine yönelik beklentiler. Normalde sürücünün aracı daha rahat ve konforlu kullanmasına yönelik gösterilen çabalar önümüzdeki yıllarda yerini araç içi eğlence sistemleri geliştirmek için gösterilen çabalara bırakacak."EĞLENCE KISMI OTOMOTİV İŞİNİN BÜYÜK BİR PARÇASI OLACAK"

Renault açıklamasında da bu noktaya vurgu yapılarak, "Sürücüler otomobilde hız göstergeleri veya direksiyona odaklanmaktan araç içi eğlenceye, hatta yemek yemeye yöneldiklerinde eğlence kısmı otomotiv işinin daha büyük bir parçası haline gelecek" denildi.

Açıklamada bu projenin milyonlarca sürücü ve yolcunun tamamen ücretsiz ve yüksek kaliteli bir içeriğe ulaşmasına imkan sağlayacağı ifade edilirken, Avrupa'da sürücülerin arabalarının içinde ortalama günde iki saat geçirdiğine vurgu yapıldı.

Fransız firma son dönemde elektrikli ve otonom sürüşle ilgili yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Renault'un aralarında geçtiğimiz günlerde tanıtılan Symbioz'un da olduğu bazı modellerinin 2021 yılına kadar yollarda olması bekleniyor.

ROBOT TAKSİ KONUSUNDA DA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Firma, robot taksi konusunda da çalışmalarına devam ediyor.

Renault CEO Carlos Ghosn, yaptıkları bu satın alma ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Bu proje Renault Grubu'nun müşterilerine yeni ve yüksek kaliteli hizmet vermek ile tüketici deneyimini geliştirmek stratejisi ile tamamen uyumludur.

91 YAŞINDAKİ CLAUDE PERDRİEL'E AİT

Renault'un yüzde 40 hissesini aldığı Challenges Group, Challenges adında haftalık bir dergi çıkarıyor. Dergide ekonomi, bilim, tarih ve araştırma ile ilgili içerikler yer alıyor. 91 yaşındaki Claude Perdriel, satışın ardından yüzde 60'lık hisseyi elinde tutmaya devam edecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ