Pil ömrü uzun bilgisayarlar vitrine çıkmaya hazırlanıyor

Birçok insanın problemi haline dönüşen bilgisayarlarda şarj olayına çözüm üretildi. Microsoft ve Qualcomm firmaları uzun pil ömrüne sahip laptoplar için işbirliği yaptı. Yeni cihazlar üretildi. Buna göre bir şarjla 20 saat film izlenebilecek.
20 saatin üstünde HD video izleme şansı veren piller ömrü ve her zaman kullanıma hazır dizüstü bilgisayarlar 2018'de vitrine çıkıyor. Yeni dizüstü bilgisayarlar ve telefonların özellikleri Qualcomm Tech Summit'in ekniliğinde sergilendi.

DEVLERİN İŞBİRLİĞİ

Qualcomm Snapdragon "Sürekli İnternete Bağlı Bilgisayar" platformuna, Gigabit LTE hızlarını sunmasının yanı sıra, AMD Ryzen Mobile işlemcilerin yüksek hızlı performansı, akıcı grafik işleme ve üstün verimliliğine sahip bilgi işlem platformları oluşturmasında yardımcı olacak. Böylece işbirliği sayesinde platform yüksek performansı dizüstü ve masaüstünde sunacak. Mobil işlemciler konusunda geciken Intel, bu işbirliğine nasıl yanıt vereceğini heyecanla bekliyoruz.


ALIŞKANLIKLARLA UYUMLU

Ekranı akıllı telefon ve tabletler gibi her an açık, 20 saatin üstünde pil ömrü ve sürekli ağa bağlı dizüstü bilgisayar platformunun ortaklığını Microsoft ve Qualcomm yapıyor. Aslında platform değişen yaşam tarzına uyumlu ürünler çıkarmanın bir sonucu. Platform sayesinde dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar gibi sürekli açık olacak. Her an işlem yapmaya hazır olacak. Sürekli İnternete Bağlı Bilgisayar Platformu, telefon ve tablete kayan kullanıcıları yeniden dizüstü bilgisayar ekranına ikna etmeyi hedefliyor.

TABLET VE DİZÜSTÜ OLARAK KULLANIMA HAZIR ÜRÜN

HP Envy x2 tüm gün kullanılacak sürekli internete bağlı bilgisayar platfomunun ürünlerinden biri olacak. Yaklaşık 1.2 kg ağırlığa sahip ürünün 6.9 mm inceliğinde ve 12.3 inç ekranı iyi bir kullanım rahatlığı sunuyor. 20 saatin üstünde video izlemenin mümkün olduğu Envy x2, her an kullanıma hazır ve internete Nano SIM veya elektronik SIM ile bağlı olacak. 2018 bahar aylarında piyasaya sunulması beklenen ürün Windows 10 işletim sistemi ve Qualcomm Snapdragon 835 mobil PC platformuyla geliyor.

TELEFON HIZINDA İKİSİ BİR ARADA

Asus NovaGo gigabit internet bağlantı hızına sahip ilk sürekli internete bağlı bilgisayar olmayı hedefliyor. Yani telefonlar gibi dizüstü bilgisayarlar da yüksek hızda internet bağlantısına sahip olacak. WiFi ağı aramak zorunda kalmıyorsunuz. Nano veya eSIM ile kullanılabiliyor. 1.3 kg ağırlığa, 4 GB belleğe, HDMI ve USB girişine sahip Asus NovaGo 599 dolarlık giriş seviyesi fiyatıyla vitrine çıkacak.

YENİ İŞLEMCİ 2018'DE YENİ TELEFONLARDA

Qualcomm yetkilileri 2017-2021 yılları arasında 8.6 milyar telefonun piyasaya sürülmesinin beklendiğini açıkladı. 2019'da 5G'nin gerçeğe dönüştüğünü göreceğiz. Snapdragon 845 platformu da ilk kez tanıtıldı. Muhtemelen Samsung S9 Snapdragon 845 platformunu tüm dünyada ilk kullanan telefon olurken, Çin, Hindistan gibi ülkelerde Çinli Xaomi MiMix 2 üründe kullanabilir. Güney Koreli Samsung ve Çinli Xaomi önümüzdeki dönemde bu platforma ait ürünleri piyasaya süreceklerini açıkladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ