Meteorların hızlı hareketlerinden oluşan enerji büyüledi

Uzay istasyonundan çekilen görüntüler büyülüyor. Çok hızlı hareket eden meteorların sürtünmenin etkisiyle yıldızlardan daha fazla ışığı bir anda yayıyor.
Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Paolo Nespoli, Atlantik'in güneyinden Kazakistan'a doğru geçerken gece boyunca çektiği fotoğraflardan oluşturulan video ile Dünya üzerinden geçen meteorun gizemli yolculuğunu gözler önüne serdi.

ÇOK HIZLILAR

Meteorlar Dünya'nın atmosferine girerek ve arka planda bulunan yıldızlardan daha parlak yanar. ESA Uzay Durum Duyarlılığı Programı'nın dünyaya yakın objeler üzerinde çalışan uzmanları, oldukça küçük bir kaya parçası olan meteorun yaklaşık 40 kilometre/saniye hızla tipik olandan daha hızlı hareket ettiğini belirtti. ESA SSA-NEO Koordinasyon Merkezi Segment Müdürü Rüdiger Jehn, meteorun hızının genellikle atmosfere yaklaşık 20 kilometre/saniye hızla giren meteorlar için oldukça hızlı olduğunu söyledi.


UZAYDA YAŞIYOR

ESA astronotu Paolo Nespoli, İtalyan Uzay Ajansının uzun süreli VİTA misyonunun bir parçası olarak Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yaşıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ