İnsansı robot Atlas engel tanımıyor

İnsansı dinamik robot ve yazılımların tasarım ve inşasında lider şirketlerden biri olarak gösterilen Boston Dynamics “Atlas” ismini verdiği son robotun videosunu paylaştı.
Sosyal medyada yayınlanan videoda Atlas, önüne çıkan engelleri birer birer aşıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ AÇIKLANMADI

Atlas’ın engelleri algılama ve refleks sürelerindeki sürat bugüne kadar insansı robotların elde ettiği en iyi performans olarak kayıtlara geçti. Firma robotun teknik özellikleri hakkında herhangi bir bilgi vermedi.
ŞİRKETİ MARC RAIBERT KURDU

Marc Raibert tarafından 1992 yılında kurulan Boston Dynamics bünyesinde robotik departmanı haricinde “di guy” ve “digital biomechanics” isimli, sırasıyla insan simülasyonu ve ergonomi analiz yazılımlarının hazırlandığı birimler de mevcut.

ABD ordusunda deniz piyadeleri, gönderileceği ülkenin gündelik hayatına ve sosyal ortamına alışması için ayrıntılı mimik simülasyonlarını kapsayan “di guy” uygulamaları eşliğinde eğitim alıyor.

İLK DEFA HAYVANLAR GİBİ KOŞABİLEN ROBOTLAR GELİŞTİRDİ 

Şirketin kuruluşunda Raibert ve çalışma arkadaşlarının Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘ndeki (MIT) çalışmaları önemli payı var. Şirketin faaliyet alanı söz konusu bu geliştirmeye uygun olarak robotikte yenilik getiren uygulamalar ve sistemler geliştirme çizgisinde devam etmektedir.

Dünyanın en gelişmiş engebeli arazi robotu olarak tanıttıkları BigDog‘un üreten Boston Dynamics’in LS3, PETMAN, Cheetah, SandFlea, RHex, RiSE ve LittleDog isimli robotlarda imzası var.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ