Google HTC telefonu satın aldı!

Google tam 1.1 milyar dolar ödeyerek HTC'nin mobil bölümünü satın aldı.
Google, 1,1 milyar dolarlık anlaşmayla Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC'nin mobil bölümünü kendi bünyesine kattı.  İşlem şartları uyarınca, "Powered by HTC " Ar-Ge departmanından bazı HTC çalışanları Google'a katılacak. Google’a gidecek ekibin ardından HTC’nin çalışan sayısı 4 binden 2 bine düşecek.

Bu çalışanlar Pixel akıllı telefonlarını geliştirmek için zaten Google ile birlikte çalışıyorlardı. Toplamda 1.1 milyar dolar olması beklenen satın alma kapsamında HTC’nin akıllı telefon ve Vive gözlük bölümleri Google çatısı altına girecek. Google, Pixel akıllı telefon ailesini desteklemeye yardımcı olması için HTC'nin IP'sini kullanabilecek. 

HTC, daha önceki raporların aksine tüm akıllı telefon tasarımını ve üretim operasyonlarını sürdürüyor. HTC'nin bu yılki HTC U11'den sonra şu anda bir sonraki amiral gemisi modelinde çalışmakta olduğu da belirtildi. HTC, yıllar içinde HTC tarafından piyasaya sürülen en iyi üst seviye model ve kullanıcıların belirli uygulamaları ve özellikleri etkinleştirmek için cihazı sıkmasına izin veren Edge Sense özelliğini içeriyor. HTC'nin bir sonraki amiral gemisinin Edge Sense'in yeteneklerine katkıda bulunması bekleniyor. 


HTC, telefon tasarım ve üretim yeteneklerinden vazgeçmediği için, şirketin mevcut en yenilikçi telefon modellerini ürettiği daha eski zamanlara dönme konusunda istekli görünüyor. 

Google Donanım Donanımlarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh konuyla ilgili şunları söyledi: "Akıllı telefon pazarının öncüsü olarak, yenilik tarihimizden gurur duyuyoruz. IP portföyümüz dahil olmak üzere eşsiz akıllı telefon değer zincirimiz ve birinci sınıf yetenek ve sistem entegrasyon yetenekleri, Android pazarını güçlendirmek için Google'ı destekliyor. HTC'nin Google'ın uzun zamandır ortağı oldu ve piyasada bazı yarattı güzel ve kaliteli cihazlar geliştirdi. Heyecanlıyız ve Google'a katılacak olan HTC ekibinin üyelerinin daha fazla yenilik ve tüketici donanımında gelecekteki ürün geliştirme çalışmalarına katkıda bulunacaklarına inanıyoruz."

Geçen yıl Pixel adlı akıllı telefon modelinin yapımında büyük oranda HTC’den yararlanan Google, Pixel’in yeni modelini 4 Ekim’de tanıtacak. Anlaşmanın 2018 yılının başında tamamlanması bekleniyor.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ