FBI'dan polise iPhone uyarısı: Ekrana bakmayın

ABD iç istihbarat ve güvenlik örgütü FBI, iPhone'larda tanınmayan yüz sebebiyle şifre istenmemesi için polislere uyarıda bulundu. FBI polisten şüphelilerin iPhone'larına bakmamasını istedi.iPhone X ile kullanıma giren Face ID özelliğinde ekrana kayıtlı olmayan bir yüz ile ekrana 5 kez bakıldığında telefon şifre istiyor. iPhone şifreleri ise FBI gibi istihbarat kurumları tarafından çözülemiyor.


Apple, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile güvenlik kilidi konusunda davalık olmuştu. FBI, San Bernardino'da 14 kişiyi öldüren Syed Rizwan Farook'un telefonundaki kilidi açması yönünde Apple'dan talepte bulunmuştu.

Apple bu talebi "tehlikeli" ve "örneği görülmemiş" olarak nitelendirip reddetmişti. Mahkeme de Apple'ı haklı bulmuştu  FBI, Apple’ın güvenlik önlemleri konusunda kendilerine bir arka kapı bırakmasını istiyordu. Ancak bu talebi karşılık bulmadı.

Yeni model iPhone'lar ise polis ve istihbaratın imdadına yetişti. Face ID özelliğiyle telefonu şüphelendikleri kişinin yüzüne tutarak kolaylıkla açabiliyorlardı.

FBI da bu konuda polislerin ekrana bakmaması için uyarıda bulundu. FBI, polislere telefona beş defa bakıldığında telefonun şifre isteyeceğini ve bu bilgiyi almanın daha zor olduğunu söyledi.

FBI, daha önce bir şüphelinin telefonunu zor kullanarak Face ID aracılığıyla açmıştı. Webtekno'nun haberine göre Amerika’da polislere verilen bazı yönergelerde telefonun, yüz tanıma özelliği ile açılabileceği konusunda açıkça izinler veriliyor.

Polislere verilen yönergelerde parmak izi okuyucusunu yanlışlıkla kullanmanın önüne geçilebileceği, ancak Face ID çok kolay bir şekilde etkinleştirildiği için daha dikkatli olmaları söylendi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ