Elon Musk, internet erişimini hızlandırmak için kolları sıvadı

Elon Musk, 100 tane küçük SpaceX'i uzaya fırlatıp dünyadaki internet erişimini hızlandırıp internetin olmadığı bölgelere de internet ulaştırmayı hedefliyor.
Dünya'da ürettiği teknolojik araçlarla adından çokça söz ettiren Elon Musk, yeni bir projeyle internet işine de el attı. Elon Musk, 1000 tane küçük SpaceX uydusunu uzaya fırlatıp dünyadaki internet erişimini hızlandırmayı planlıyor.

30 MİLYAR DOLARLIK HEDEF BELİRLENDİ

CNN’in haberine göre; ABD Ticaret Komitesi Musk'a uzaya internet uydusu fırlatması için gereken izinleri verdi. 2025 yılına kadar Musk'ın internet işinden 30 milyar dolar kazanması bekleniyor.


FACEBOOK DA ANLAŞMADA YER ALDI

Facebook da Eutelsat ile yaptığı anlaşmada Afrika'ya uydular aracılığı ile ücretsiz internet vermek için çalışmalar yapıyor. Sosyal medya devi uydu üzerinden, lazerle ve uçaklarla interneti ücretsiz bir şekilde dağıtmayı planının ilk adımı attı.

Internet.org projesi kapsamında, Facebook, bu hizmetini ilk etapta Afrika'nın belirli bölgelerine götürecek. Eutelsat ile anlaşmaya varan sosyal medya devi, Amos-6 isimli uydusunu kullanarak Afrika'nın belirli bölgelerine ücretsiz sağlayacak. Proje kapsamında, gezegenimizin yörüngesinde bulunan bir uydudan, belirlenen hedeflere “uzaydan ücretsiz internet” sağlanacak.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ