Büyük Piramitte gizli oda bulundu

Bilimde çığır açan bir teknik kullanıldı.
Mısır’daki Giza Piramitleri’nde gizli bir oda bulan bilim insanları tarihi bir keşfe imza attı.

Bilim dergisi Nature'da yayımlanan bir makalede, uluslararası bir ekibin Mısır'daki Giza Piramitleri'nin en büyüğü olan Büyük Piramit'te yer alan 30 metre derinliğinde bir oda keşfettiği açıklandı. Büyük Galeri'nin üstünde yer alan oyuk şeklindeki boşluğun diğer geçitlerle bağlantısının bulunmadığı ve işlevinin ne olduğunun henüz anlaşılamadığı ifade edildi.

Uzmanlar, Büyük Piramit'te 19'uncu yüzyıldan beri böyle bir keşif yapılmadığını belirtti.


Boşluğu bulan ScanPyramids proje ekibi bu keşfi kozmik ışın görüntüleme tekniği kullanarak yaptı. Keşif, bu yönüyle bilim dünyasında, arkeolojide modern parçacık fiziğinin işlevselliğini kanıtlaması açısından önemli bir adım olarak yorumlandı.

BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Projenin mimarlarından Mehdi Tayoubi, "Bu bir ilk" ifadesini kullanarak, ''Bir ya da birden fazla yapıdan oluşuyor olabilir. Bir başka Büyük Galeri de olabilir. Bir oda olabilir, her şey olabilir'' dedi.  Tayoubi, boşluğun piramidin inşasından itibaren gizli tutulduğunu düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Nasıl inşa edildiklerine ilişkin hâlâ bir görüş birliği bulunmayan Giza Piramitleri'nde yapılan her keşif uzmanlar açısından büyük önem taşıyor.

Bu piramitlerden 140 metre yüksekliğindeki Büyük Piramit, 4'üncü Hanedanlığın 2'nci Firavunu Khufu ya da bilinen adıyla ''Keops'' adına yaptırılmış olması nedeniyle ''Keops Piramidi'' olarak da anılıyor.

SIRLAR AYDINLANABİLİR

139 metre uzunluğunda ve 230 metre genişliğinde olan Keops Piramidi'nin nasıl inşa edildiğine dair net bir bilgi yok.

Ancak Telegraph gazetesine konuşan Cambridge Üniversitesi'nin Arkeoloji ve Mısır Bilimi bölümlerinde kıdemli akademisyen olan Dr. Kate Spence'e göre Büyük Boşluk'un Mısırlıların Piramitler'in yapımında kullanılan büyük kayaların içeri nasıl sokulduğunu açıklayabilir:

"Bu buluş gerçekten çok heyecan verici, bir nevi gizli bir bölüm.

"Bunun piramidin merkezine büyük kayaları taşımak için kurulan eğimli rampa olduğunu ve daha sonra inşaatçıların burayı mühürlediğini düşünüyorum. Oryantasyonu kayaların dengesini dağıtan bölümün üzerindeki granit çatı direklerine doğru gidiyor.

"Bu gizli bir defin odası kadar kulağa heyecanlı gelmese de içeride rampa kullanıldığına dair ilk kanıt olabilir, bu da bize büyük kayaların nasıl konumlandırıldığına ve piramitlerin nasıl inşa edildiğine dair önemli bir bilgi verebilir."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ